W Polsce przybywa stulatków. ZUS daje bonus za wiek

Biznes
W Polsce przybywa stulatków. ZUS daje bonus za wiek
pixabay/pasja1000
Coraz wyższe świadczenie honorowe dla stulatków. Ich liczba rośnie z roku na rok

Z roku na rok w Polsce rośnie liczba osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie oddziały ZUS wypłacają świadczenia honorowe dla 2,2 tys. stulatków. To o 200 więcej niż jeszcze w 2018 roku - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Wysokość świadczenia honorowego jest różna i zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

 

ZOBACZ: Rekordowa liczba stulatków w Japonii. Blisko 90 proc. to kobiety

 

Od 1 marca 2020 roku to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł.

Za 20 lat: ponad 20 tys. stulatków

- Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę – podkreśliła prof. Uścińska.

 

Osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia, ponieważ nie pracowały (dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi) powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.

 

ZOBACZ: Dostaje najwyższą emeryturę w Polsce. Pracował do osiemdziesiątki

 

Jak przekazał ZUS, w tym roku przyznano 980 świadczeń honorowych dla stulatków, czyli o 123 więcej niż jeszcze w 2018 r.

 

Według prognoz analityków, na które powołuje się Zakład, liczba stulatków będzie stale rosła. "Prognozuje się, że w 2040 roku będzie ich w naszym kraju ponad 20 tysięcy" - wskazał ZUS.

 

Kilka dni temu informowaliśmy o rekordowej liczbie stulatków w Japonii. Po raz pierwszy liczba ta przekroczyła 80 tys. To 50. rok z rzędu, gdy wskaźnik ten zwiększa się względem poprzedniego roku.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie