Sytuacja na Białorusi. Polska nałoży sankcje?

Świat
Sytuacja na Białorusi. Polska nałoży sankcje?
PAP/EPA/ANDREI STASEVICH / BELTA POOL
O możliwości nałożenia przez Polskę krajowych sankcji na Białoruś (na zdjęciu prezydent tego kraju) poinformował prezydent Litwy

"Prezydent Polski Andrzej Duda rozważa możliwość nałożenia krajowych sankcji na Białoruś" - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który w piątek rozmawiał telefonicznie z polskim przywódcą o sytuacji na Białorusi.

"Polski przywódca powiedział, że rozważa nałożenie krajowych sankcji na Białoruś" - czytamy w komunikacie urzędu prezydenta Litwy. Wskazuje się w nim, że Nauseda wzywał w rozmowie do nałożenia sankcji i "tym samym okazania solidarności z białoruskim społeczeństwem obywatelskim".

 

Sankcje na Łukaszenkę

 

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły sankcje na 30 przedstawicieli władz Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenkę. Sankcje objęły osoby, które według tych krajów mają związek z fałszerstwami w trakcie wyborów prezydenckich 9 sierpnia i z przemocą podczas tłumienia protestów.

 

ZOBACZ: Litwa: nie poprzemy sankcji wobec Polski

 

Prezydenci Litwy i Polski rozmawiali też o sytuacji na granicy z Białorusią po czwartkowej zapowiedzi prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w sprawie zamknięcia granicy. Według komunikatu obaj przywódcy "stwierdzili, że nie ma żadnych aktywnych działań uzasadniających groźby ze strony Białorusi, nie ma faktycznych decyzji Białorusi o zamknięciu granicy".

 

"Prowokacja bez powodu"

 

Urząd prezydenta Litwy wskazał, że "litewska straż graniczna pracuje w zwyczajnym reżimie, w normalnym trybie odbywa się ruch na granicy litewsko-białoruskiej".

 

"Sądzę, że jest to (słowa Łukaszenki - red.) prowokacja, bez konkretnego powodu - powiedział Nauseda. Podkreślił, że "władze niektórych krajów po prostu zapominają, że w stosunkach międzynarodowych istnieje zasada lustra - granice można zamknąć z obu stron" - podkreślił, cytowany w komunikacie.

 

ZOBACZ: Łukaszenka: zamykamy granice z Litwą i Polską

 

Prezydenci Litwy i Polski wyrazili gotowość do dalszego zachęcania krajów UE do jak najszybszego uzgodnienia kwestii sankcji wobec Białorusi na szczeblu unijnym. Omówili też szczegóły planu wspierania procesów demokratycznych na Białorusi oraz potrzebę konsolidacji w tym celu stanowisk innych państw. Jak wskazuje komunikat, w rozmowie uzgodniono, że prezydenci spotkają się pod koniec listopada, po wyborach parlamentarnych na Litwie zaplanowanych na 11 października. Podczas spotkania uczczą 500. rocznicę urodzin króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Zygmunta Augusta.

 

Próba samospalenia

 

W mieście Smolewicze na Białorusi w piątek mężczyzna dokonał próby samospalenia - informuje niezależny białoruski portal TUT.by. Powód na razie nie jest znany. Bloger NEXTA podaje, że mężczyzna podpalił się "na znak protestu".

 

ZOBACZ: Kreml tłumaczy kredyt dla Mińska. "To nie jest ingerencja w sprawy Białorusi"

 

Ze wstępnych informacji wynika, że mężczyzna oblał się benzyną i podpalił w pobliżu budynku regionalnego wydziału spraw wewnętrznych. Na miejscu zdarzenia leżą pozostałości po ubraniu i butach mężczyzny.

 

Według NEXTY ofiara ma poparzone 90 proc. powierzchni ciała i znajduje się na oddziale intensywnej terapii. TUT.by zaznacza, że mężczyzna nie krzyczał nic przed samopodpaleniem. Ogień ugasili pracownicy wydziału spraw wewnętrznych. Sprawą zajmuje się Komitet Śledczy.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie