Senat zajmie się nowelizacją ustawy o zwierzętach. Koalicja Obywatelska zgłosi poprawki

Polska
Senat zajmie się nowelizacją ustawy o zwierzętach. Koalicja Obywatelska zgłosi poprawki
Zdj. archiwalne, fot. Polsat News
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt trafi do Senatu. Koalicja Obywatelska zapowiada, że w izbie wyższej zgłosi poprawki

Posłowie KO wyrazili zadowolenie, że Sejm uchwalił zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Ich zdaniem, to krok "w bardzo dobrym kierunku, który sprawi, że miliony zwierząt w Polsce przestaną w końcu cierpieć". Zapowiedzieli jednocześnie, że będą starali się poprawić ustawę w Senacie.

Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek zmiany w ustawie o ochronie zwierząt w wersji zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

 

Nowela wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

 

ZOBACZ: Sejm nie wybierze nowego RPO. Jedyna kandydatka czekała na podłodze

 

Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Zdecydowana większość klubu Koalicji Obywatelskiej również poparło ustawę.

 

Budka: udało się po pięciu latach walki o prawa zwierząt

 

Posłowie KO nie kryli zadowolenia po głosowaniu. - Zgodnie z obietnicą, po pięciu latach walki o lepsze prawa zwierząt udało nam się przegłosować ustawę w Sejmie. To duży krok w kierunku wprowadzenia dobrych zasad dotyczących tego, czego domaga się zdecydowana większość polskiego społeczeństwa - podkreślił lider PO Borys Budka.

 

Zadowolenie wyraziły też posłanki KO: Katarzyna Piekarska i Małgorzata Tracz.

 

ZOBACZ: Nowelizacja budżetu. "Dajecie Polakom pieniądze z kredytów"

 

- Według mnie jest to krok w bardzo dobrym kierunku, powiedziałbym, że krok, który sprawi, że miliony zwierząt w Polsce przestaną w końcu cierpieć. Chodzi tutaj o zakaz hodowli na futra, wykorzystywania zwierząt w cyrkach, a także kwestie uboju rytualnego. Jestem bardzo szczęśliwa, że ten projekt został przyjęty - powiedziała Tracz.

 

KO zgłosi poprawki w Senacie

 

Piekarską ucieszył z kolei fakt, iż Prawo i Sprawiedliwość zaakceptowało zgłoszoną przez KO poprawkę, której celem jest zapewnienie godnej starości zwierzętom wycofywanym ze służby państwowej (chodzi głównie o psy i konie).

 

Posłowie KO przyznali jednocześnie, że nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wymaga zmian, dlatego też Koalicja Obywatelska planuje zgłosić do niej poprawki w Senacie.

 

ZOBACZ: Możliwe przedterminowe wybory? Wiceminister z Solidarnej Polski odpowiada

 

Według Małgorzaty Tracz, będą one zmierzać m.in. do tego, by wprowadzić całkowity zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi, wyeliminować kolczatki oraz zagwarantować właścicielom cyrków odszkodowania za zwierzęta, których nie będą mieli prawa już posiadać.

 

Posłanka KO Dorota Niedziela chciałaby z kolei wprowadzić obowiązek czipowania zwierząt oraz poprawić przepisy dotyczące odszkodowań dla hodowców zwierząt futerkowych oraz producentów mięsa z tzw. uboju rytualnego.

 

Dyscyplina dla senatorów PiS

 

Natomiast Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z ramienia PiS, zapowiedział, że dyscyplina głosowania w sprawie ustawy o ochronie zwierząt dotyczy również senackiej części jego klubu.

 

- Będzie to dla nas kolejny test lojalności, uczciwości i sumienności naszych senatorów - mówił. 

 

Pęk liczy, że Senat przystąpi do szybkiego procedowania tej ustawy i że w izbie wyższej "zbudujemy większość, która tę ustawę przegłosuje w takim kształcie, żeby wszystkie jej elementy zostały zachowane".

 

- Z tego co wiem zarówno senatorowie Lewicy, jak i część senatorów PO tę ustawę z pewnością poprze - powiedział wicemarszałek.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie