Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/LAURENT GILLIERON
Opieka nad chorym na Covid-19 w szwajcarskim szpitalu

W Nowym Jorku koronawirus kolejny raz wymusił przesunięcie daty rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Pandemia nie odpuszcza również w Ameryce Południowej. W ciągu ostatniej doby w Brazylii odnotowano 36 303 nowe zakażenia SARS-CoV-2. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

wka,kło/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Bary i kawiarnie w najgęściej zaludnionych regionach Holandii od niedzieli będą zamykane wcześniej w związku z rosnącą liczbą przypadków zakażenia koronawirusem, w szczególności wśród studentów i osób powyżej 20. roku życia - ogłosił w piątek rząd.

Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei poinformował w piątek, że poddał się testowi na koronawirusa i okazało się, że jest zakażony. Pozytywny wynik testu ma też minister kultury. Obecnie Gwatemala łagodzi drakońskie restrykcje nałożone z powodu pandemii.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w piątek, że druga fala epidemii koronawirusa nieuchronnie nadchodzi do kraju i choć nie chce nowej ogólnokrajowej blokady, jej wprowadzenie może być konieczne. "Widzimy teraz nadchodzącą drugą falę. To absolutnie, obawiam się, nieuniknione, że zobaczymy ją w tym kraju" - powiedział Johnson podczas wizyty w hrabstwie Oxfordshire.

Restrykcje mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa na obszarze Aten zostaną zaostrzone - poinformowały w piątek władze Grecji. Nowe obostrzenia będą obowiązywały od poniedziałku do 4 października. Władze ustaliły górny limit dla zgromadzeń na świeżym powietrzu na dziewięć osób, zawiesiły koncerty zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ograniczyły też liczbę uczestników pogrzebów, wesel i chrzcin do 20. 40 proc. pracy w sektorach publicznym i prywatnym ma być wykonywana w domu, a nie w biurze.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 13 215 zakażeniach koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby. To najwyższy dobowy wzrost liczby infekcji od początku pandemii w tym kraju. Poprzedni rekord odnotowano w czwartek, gdy poinformowano o 10 593 nowych zakażeniach w ciągu doby. W sumie od początku pandemii koronawirusem zakaziło się 428 696 osób.

Rząd Irlandii ogłosił w piątek podniesienie zagrożenia koronawirusem w stolicy kraju Dublinie do 3. poziomu w pięciostopniowej skali, co oznacza wprowadzenie dodatkowych restrykcji. Zaczną one obowiązywać o północy z piątku na sobotę.

Główny inspektor sanitarny Bułgarii prof. Angeł Kunczew zaproponował przedłużenie stanu nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej w kraju do końca listopada. Na razie obowiązuje on do 30 września.

Od poniedziałku wejdą w życie nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w tym obowiązek noszenia masek ochronnych w kinach i teatrach - poinformowało w piątek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

W Hiszpanii zanotowano największą dobową liczbę zakażeń koronawirusem od początku epidemii - ponad 14 tys. - podał w piątek hiszpański resort zdrowia. Dynamika zakażeń zwiększyła się też w Portugalii, w ciągu doby było ich 780, najwięcej od kwietnia.

Dwa dni po wznowieniu edukacji w Pakistanie, przerwanej przez pandemię koronawirusa na pół roku, władze postanowiły w piątek ponownie zamknąć 22 placówki. Zamknięte szkoły wyższe nie przestrzegały zasad bezpieczeństwa mające chronić przed koronawirusem.

Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek zaaprobowała stosowanie znanego steroidowego leku, deksametazonu, w leczeniu pacjentów z Covid-19 poddawanych tlenowej lub mechanicznej wentylacji.

Pochodzący z Chin hakerzy wykradli służbom medycznym Hiszpanii informacje dotyczące opracowywanej przez ten kraj szczepionki na Covid-19 - pisze w piątek madrycki dziennik "El Pais", powołując się na służby wywiadowcze.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że podpisała drugą umowę w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki na Covid-19. Umowa ta umożliwi wszystkim państwom członkowskim UE zakup do 300 mln dawek szczepionki wyprodukowanej przez koncern Sanofi-GSK.

Aż 4322 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w piątek brytyjski rząd. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od 8 maja i wzrost o prawie tysiąc w stosunku do bilansu z poprzedniego dnia. Zanotowano 27 zgonów.

10 osób zmarło we Włoszech w ciągu doby na Covid-19, potwierdzono 1907 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia w Rzymie. Wykonanych zostało jednego dnia prawie 100 tys. testów na obecność wirusa.

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

U 15 pacjentów i trzech pracowników medycznych Kliniki Radioterapii krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2. Przyjęcia do kliniki wstrzymano - poinformowała w piątek rzeczniczka placówki Maja Marklowska-Tomar.

Premier Danii Mette Frederiksen w związku ze wzrostem liczby nowych przypadków koronawirusa ogłosiła w piątek rozszerzenie restrykcji na cały kraj. Restauracje od soboty będą zamykane o godz. 22, a limit uczestników zgromadzeń zostanie zmniejszony ze 100 do 50 osób.

Zajęcia Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim zostały zawieszone po tym, jak wykryto zakażenie koronawirusem u połowy pracowników ośrodka. W woj. lubelskim w trybie zdalnym w całości pracują jeszcze dwie szkoły, a w 17 jest kształcenie w systemie hybrydowym.

W trybie mieszanym pracuje 246 placówek oświatowych, a 80 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,1 tys. placówek, działa normalnie – poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ponad 20 policjantów i pracowników policji w pow. otwockim jest zarażonych koronawirusem - poinformował w piątek nadkom. Daniel Niezdropa oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Otwocku.

Turystyczny Fundusz Zwrotów przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, będzie zwracał turystom pieniądze za odwołaną wycieczkę bezpośrednio na ich konto - tłumaczy wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W ciągu ostatniej doby w Holandii potwierdzono 1972 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. To czwarty dzień z rzędu z rekordowym przyrostem liczby infekcji.

Turystyczny Fundusz Zwrotów przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, będzie zwracał turystom pieniądze za odwołaną wycieczkę bezpośrednio na ich konto - tłumaczy wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Z powodu epidemii koronawirusa sylwestrowy pokaz fajerwerków w Londynie w tym roku się nie odbędzie - poinformował w piątek burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan.

Potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z nauczycieli przedszkola nr 53 - poinformował w piątek poznański magistrat. Kwarantanną objęto łącznie około 20 osób, w tym dzieci i pracowników, którzy mieli kontakt z zakażonym.

Niemiecki rząd zwiększy i usprawni pomoc finansową dla poszkodowanych przez pandemię koronawirusa małych oraz średnich przedsiębiorstw - poinformowały w piątek we wspólnym komunikacie ministerstwa gospodarki, finansów i spraw wewnętrznych.

Szpital Wojewódzki w Gorzowie przywraca od piątku możliwość wykonywania odpłatnych badań w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska.

W co najmniej pięciu klubach ekstraklasy piłkarskiej Portugalii potwierdzono do piątku zakażenia koronawirusem. W dniu inauguracji sezonu służby medyczne potwierdziły już 32 przypadki infekcji SARS-CoV-2 wśród zawodników, trenerów i działaczy klubowych.

Po tym, jak Sanepid objął kwarantanną gdańskich oblatów, odwołano planowane na piątek i sobotę w domu zakonnym obchody rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę z 17 września 1939 r. Nie odbędzie się koncert i konferencja naukowa dot. zbrodni żołnierzy radzieckich.

W piątek na terytorium Izraela ponownie zaczynają obowiązywać surowe restrykcje koronawirusowe. Ograniczenia potrwają trzy tygodnie i mają związek z coraz szybszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a także nadchodzącym okresem świątecznym.

Od 1 października na pewno bardzo pozytywnie zmienią się sprawy związane z zakazem lotów, jeśli chodzi o tryb podejmowania decyzji oraz zakres - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

W Indonezji odnotowano w piątek 3891 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a na Filipinach 3257 - poinformowały resorty zdrowia tych państw. W związku z Covid-19 w tym pierwszym kraju zmarło w ciągu ostatniej doby 114 osób, a w drugim - 47.

Ostatniej doby wykonano ponad 21 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 3 mln 81 tys. 867 próbek pobranych od 2 mln 957 tys. 30 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej testów, od poniedziałku, przeprowadzono w czwartek – ponad 22,1 tys., najmniej w poniedziałek – ponad 12,6 tys.

150 tys. studentów medycyny ma zostać objętych testem na koronawirusa - poinformował w piątek w Warszawie szef resortu nauki Wojciech Murdzek. Testy będą wykonane z pomocą nowatorskiej, polskiej metody - podkreślił.

Mamy 757 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 17 kolejnych chorych na Covid-19. Bilans potwierdzonych przypadków zakażeń od początku epidemii w Polsce wzrósł do 77 328, a łączna liczba zgonów do 2270.

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 17 kolejnych osób

Ostatniej doby wyzdrowiało 587 pacjentów zakażonych koronawirusem wobec 615 w czwartek. Do tej pory łącznie do zdrowia powróciło 63 312 zakażonych wirusem SARS-CoV-2 – wynika z zestawienia Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwo podało też, że w szpitalach przebywa 1 925 chorych na COVID-19, a pod respiratorem jest 83 pacjentów. W czwartek było to odpowiednio: 1 917 i 84.

Kwarantanną objęto 111 530 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 10 102 osoby.

Rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech – aż 941. Zmarło też sześcioro kolejnych chorych na Covid-19 – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Od początku pandemii wykryto na Węgrzech 16 111 zakażeń koronawirusem. 669 chorych na Covid-19 zmarło, a 4240 osób wyzdrowiało.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 1916 nowych zakażeń koronawirusem i stwierdzono 7 zgonów zainfekowanych osób - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 3228 przypadków koronawirusa, zmarło 68 osób, a wyzdrowiało 1573 pacjentów - podał w piątek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. W kraju jest ponad 90 tys. aktywnych przypadków.

 

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.

WIĘCEJ: Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa - CovidVax

W ciągu ostatniej doby w Czechach zdiagnozowano 3130 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z piątkowych danych ministerstwa zdrowia. Po raz pierwszy od początku pandemii liczba nowych wykrytych infekcji przekroczyła 3 tys.

Nowe dane sugerują, że pandemia w Czechach gwałtownie przyspiesza. Nowych zakażeń jest prawie o 1 tys. więcej niż w czwartek, kiedy liczba zainfekowanych po raz pierwszy przekroczyła 2 tys.

Od 1 do 15 września odnotowano 77,7 tys. przypadków i podejrzeń zachorowań na grypę; w tym czasie potwierdzono 7,7 tys. zakażeń koronawirusem - wynika z meldunków epidemiologicznych i danych Ministerstwa Zdrowia.

Część uczniów i nauczycieli w domu, reszta w szkolnym budynku. Szkoły, w których wystąpiło zakażenie lub jest uzasadnione podejrzenie, że mogło do niego dojść, testują edukację hybrydową.

Dyrektorzy szkół obawiają się, że takie sytuacje w ich placówkach zdarzą się jeszcze nie raz.

Instynktowne zachowania, które powstały, aby chronić nas przed chorobami, mogą prowadzić do unikania zdrowych osób, które po prostu wyglądają, mówią lub żyją inaczej.

O wnioskach z badań amerykańskich informuje pismo "Proceedings of the Royal Society of London".

W ciągu ostatniej doby w Brazylii odnotowano 36 303 nowe zakażenia koronawirusem, a dobowy przyrost liczby zgonów wywołanych Covid-19 wyniósł 829 przypadków - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Całkowita liczba zakażeń w Brazylii wzrosła tym samym do 4 mln 455 385 przypadków, a liczba wszystkich ofiar śmiertelnych zwiększyła się do 134 106.

924 osoby z SARS-CoV-2 zmarły w czwartek w Stanach Zjednoczonych - wynika ze statystyk prowadzonych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrósł w USA tym samym do 197 615.

Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym epidemią krajem świata. Więcej niż co piąty potwierdzony zgon z powodu Covid-19 na świecie odnotowano w USA.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio przełożył w czwartek ponownie termin rozpoczęcia roku szkolnego w nowojorskich szkołach publicznych. Zajęcia stacjonarne mają się rozpocząć 29 września, natomiast nauka zdalna zacznie się w najbliższy poniedziałek.

Wyjątkiem będą stacjonarne zajęcia dla najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Lekcje w tych placówkach będą się tam odbywać począwszy od początku przyszłego tygodnia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie