Blokada TikToka w USA? Jest decyzja Trumpa

Świat
Blokada TikToka w USA? Jest decyzja Trumpa
Reuters
Jak zaznacza Reuters, wprowadzone zakazy nie są tak restrykcyjne jak się spodziewano

Od niedzieli Stany Zjednoczone zakażą chińskich aplikacji TikTok i WeChat. Obie znikną z mobilnych sklepów i nie będzie możliwości pobrania ich na telefon. To finalizacja wcześniejszych zapowiedzi Donalda Trumpa zmierzających do zablokowania aplikacji z powodu obaw, że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Decyzję Biały Dom ogłosił w piątek. Zakazy dotyczą aplikacji o chińskim kapitale TikTok oraz WeChat. Obowiązujące od niedzieli 20 września zasady zabronią amerykanom pobierania nowych aplikacji na telefony. Nie będą dotyczyć tych już zainstalowanych na smartfonach. W tym przypadku nie będzie już możliwości aktualizowania TikToka i WeChat. 

 

ZOBACZ: Prezydent Duda porzucił TikToka

 

Jak zaznacza Reuters, wprowadzone zakazy nie są tak restrykcyjne jak się spodziewano. Trump ogłosił także, że od 12 listopada w aplikacjach wstrzymana zostanie opcja transferu i wpłat pieniężnych. 

 

Sprzeciw TikToka

 

"Nie zgadzamy się z decyzją Departamentu Handlu i jesteśmy rozczarowani, że blokuje ona możliwość pobierania nowych aplikacji od niedzieli i ogranicza korzystania z aplikacji TikTok w USA od 12 listopada" - piszą przedstawiciele TikToka w oświadczeniu.

 

"Będziemy nadal kwestionować niesprawiedliwą decyzję, która została uchwalona bez należytego procesu i grozi pozbawieniem Amerykanów, też małych przedsiębiorstw w całych Stanach Zjednoczonych, ważnej platformy zapewniającej kontakt jak i promocję" - zaznaczono. 

 

ZOBACZ: Microsoft jednak nie kupi TikToka. Oferta koncernu została odrzucona, ale...

 

Amerykański sekretarz Handlu Wilbur Ross powiedział w Telewizji Fox Business, że "TikTok pozostanie w obecnej formie do 12 listopada". Data ta jest ważna dlatego, że do tego czasu ByteDance, właściciel platformy TikTok porozumie się z władzami USA w sprawie stosunków właścicielskich i np. powoła nową spółkę. Takie rozmowy TikTok toczył np. z koncernem Oracle. To rozwiązałoby obawy dotyczące bezpieczeństwa danych użytkowników.

 

Globalny fenomen

 

Firma ByteDance stworzyła TikToka Chinach w 2016 roku, a po przejęciu podobnie funkcjonującej aplikacji musical.ly wkroczyła na rynek globalny. Aplikacja polega na nagrywaniu krótkich filmów wraz z podkładem muzycznym. Aplikacja stała się popularna wśród osób młodych na całym świecie.  Aplikacja WeChat należąca do Tencent Inc. także powstała w Chinach w 2010. Jest popularnych komunikatorem.

laf/sgo/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie