Premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi

Świat
Premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi
PAP/Radek Pietruszka
Premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis.

Popieramy niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Republiki Białorusi – czytamy w deklaracji, którą w czwartek w Wilnie podpisali premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis.

W dokumencie zaznacza się, że rządy obu krajów popierają też "aspiracje narodu białoruskiego do życia w wolnym i demokratycznym państwie, rządzonym przez przywódców wybranych w wolnych i sprawiedliwych wyborach". Wyraża się też ubolewanie "nad oporem przywódców państwa przed przyznaniem słusznych oczekiwań społeczeństwa obywatelskiego".

 

"Potępiamy przemoc"

 

"Potępiamy przemoc i inne formy przymusu stosowane wobec narodu i wzywamy do przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów prezydenckich w najbliższym możliwym czasie" – czytamy w deklaracji.

 

ZOBACZ: Dlaczego tysiące Białorusinów jest gotowych narażać się na pobicie i areszt?

 

Wskazuje się w niej, że rządy Polski i Litwy "już zatwierdziły środki wparcia dla ofiar represji i osób potrzebujących opieki lekarskiej i innej, jak również wsparcie dla studentów, naukowców i przedstawicieli kultury i sztuki, którzy stracili pracę ze względu na swoje przekonania i prześladowanie". Wyraża się gotowość kontynuowanie działań wsparcia dla Białorusi i koordynowania tych działań na forum międzynarodowym.

 

Poparcie dla reform 

 

W deklaracji wyrażone jest również "mocne poparcie dla reform przeprowadzanych w państwach Partnerstwa Wschodniego", a także wobec aspiracji tych państw do UE i NATO.

 

"Jesteśmy gotowi do ścisłej koordynacji swoich stanowisk, dążenia do poszerzenia i pogłębiania współpracy organizacji międzynarodowych z partnerami, którzy wybrali drogę rozwoju euroatlantyckiego" - czytamy w podpisanej deklaracji.

 

W czwartek w Wilnie pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa odbywają się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Premierowi Morawieckiemu podczas konsultacji towarzyszą wicepremierzy Piotr Gliński, Jacek Sasin oraz Jadwiga Emilewicz, a także szefowie resortów: edukacji, infrastruktury, nauki, klimatu, obrony narodowej, spraw wewnętrznych, zdrowia.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie