13-latek skazany na 10 lat więzienia. To kara za obrażenie Allaha

Świat
13-latek skazany na 10 lat więzienia. To kara za obrażenie Allaha
needpix.com; Zdj. ilustracyjne
13-latek skazany na 10 lat więzienia. Był sądzony jak dorosły

13-letni Omar Farouq został skazany przez szariacki sąd religijny w Nigerii na 10 lat więzienia. Został uznany za winnego używania wulgarnego języka w stosunku do Allaha podczas kłótni z kolegą. Postanowienie sądu zostało potępione przez UNICEF.

Prawnik Kola Alapinni powiedział, że on i inni adwokaci dowiedzieli się o sprawie Farouqa przypadkowo, w sierpniu, gdy pracowali nad sprawą Yahaya Shariff-Aminu - muzyka skazanego na karę śmierć za bluźnierstwo. Wyrok zapadł w mieście Kano na północy kraju.

 

ZOBACZ: Skazano ją na karę śmierci za bluźnierstwo. Asia Bibi wyjechała z Pakistanu do Kanady

 

- Byli sądzeni tego samego dnia, przez tego samego sędziego, obydwaj za bluźnierstwo - przekazał prawnik.

"Osiągnął dojrzałość płciową"

Adwokaci we wrześniu złożyli do sądu apelację w imieniu nastolatka, ale władze nie pozwalają na bezpośrednie kontakty miedzy chłopcem, a jego obrońcami.

 

13-letni Farouq był sądzony jak dorosły, bo zdaniem biegłych "osiągnął dojrzałość płciową". Zgodnie z prawem islamskim, jest to moment, od którego ponosi pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

 

- Kara za bluźnierstwo nie jest uznawana w nigeryjskim prawie. To niezgodne z konstytucją - zapewnia Alapinni.

Reakcja UNICEF-u

Po aresztowaniu chłopca, pod jego domem zebrał się wściekły tłum, chcący dokonać linczu na matce nastolatka. Kobieta musiała ratować się ucieczką z rodzinnej wioski.

 

ZOBACZ: Morderca skazany na karę śmierci został... posłem

 

UNICEF wydanym w środę oświadczeniu wyraził "głębokie zaniepokojenie" ogłoszonym wyrokiem.

 

"Skazanie 13-letniego dziecka, na 10 lat więzienia z dorosłymi mężczyznami jest złe. Podważa to wszystkie podstawowe zasady praw dziecka, pod którymi podpisywała się Nigeria, a tym samym w stanie Kano" - przekazał Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Nigerii.

 

Organizacja domaga się uchwalenia karty o ochronie praw dzieci w islamskich stanach kraju, by "dzieci poniżej 18. roku życia w tym Omar były traktowane zgodnie ze powszechnie obowiązującymi standardami".

bas/sgo/ CNN, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie