"Recovery plan" po narodowej kwarantannie. Minister zdrowia zapowiada zmiany

Polska
"Recovery plan" po narodowej kwarantannie. Minister zdrowia zapowiada zmiany
Polsat News
Minister zdrowia poinformował o "planie naprawczym"

Powrót do profilaktyki, zniesienie limitów w specjalistyce oraz onkologia i kardiologia jako priorytety w szpitalnictwie - to m.in. zakłada "plan naprawczy", który w Radiu Zet zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szczegóły ma przedstawić pod koniec września.

- W najbliższym czasie chciałbym zaproponować "recovery plan" - poinformował minister.


Jak tłumaczył, "bycie w izolacji czy względnym odosobnieniu przez ponad pół roku spowodowało duży przyrost problemów zdrowotnych w Polsce". - Nie jest tajemnicą, że profilaktyka i inne regularne badania, które prowadziliśmy przed pandemią, zostały zaniedbane i to będzie skutkowało w tzw. deficycie zdrowia - mówił Niedzielski.


- To jest kolejne z wyzwań, które trzeba natychmiast podjąć - dodał.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski o nowej strategii walki z koronawirusem


Minister poinformował, że plan będzie obejmował trzy zakresy.


- Pierwszy to powrót do profilaktyki. Chciałbym odwołać się do planu politycznego PiS, gdzie wyraźnie zapisany został program badań profilaktycznych dla 40-latków - przypomniał Niedzielski.


Jak dodał, "pandemia niestety pokrzyżowała plany, projekt był już gotowy". - Zmodyfikujemy projekt i będziemy proponowali go w trybie przyspieszonym - podkreślił.

 

Szczegóły pod koniec września


- Druga rzecz, to zastanawiamy się nad zniesieniem limitów w specjalistyce. Dla ludzi, którzy przez dłuższy czas nie mogli się dostać do gabinetów, chcielibyśmy zdjąć limity i zachęcić pacjentów oraz lekarzy do wizyt - tłumaczył.


Trzecim punktem planu ma być "zajęcie się priorytetami na poziomie szpitalnictwa, czyli onkologią i kardiologią". - Będziemy chcieli, żeby krajowa sieć onkologiczna, która wciąż ma status pilotażu, stała się rozwiązaniem standardowym - mówił minister.

 

ZOBACZ: Wiceminister zdrowia: nauczyliśmy się żyć z koronawirusem


- Będziemy chcieli upowszechnić ten wzorzec, którego logika polega na tym, że wokół silnych ośrodków referencyjnych, tworzona jest sieć współpracujących podmiotów i pacjent jest w lepszy sposób koordynowany między poszczególnymi ośrodkami - wyjaśnił.


Podkreślił, że resort jest na etapie pracy nad planem. - Myślę, że główne założenia pokażę pod koniec września - poinformował.

prz/ml/ Radio Zet
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie