Uderzył turystkę pięścią w twarz. Zmiana zarzutu po interwencji Ziobry

Polska
Uderzył turystkę pięścią w twarz. Zmiana zarzutu po interwencji Ziobry
Flickr/Paul Sableman/CC BY 2.0/Zdj. ilustracyjne
35-late uderzył turystkę na Nowym Świecie w Warszawie

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ zmieniła zarzut 35-letniemu Erykowi G., podejrzanemu o zaatakowanie turystki na Nowym Świecie w Warszawie w lipcu b.r. Ustalono także, że mężczyzna w chwili zdarzenia był pod wpływem środków odurzających. Grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz przekazała w poniedziałek, że prokuratura zdecydowała o zmianie kwalifikacji czynu popełnionego przez Eryka G. Początkowo mężczyzna podejrzany był o "naruszenie czynności narządu ciała" kobiety, którą zaatakował 5 lipca na ul. Nowy Świat, gdy spacerowała z mężem i synem.

 

- Okazując rażące lekceważenie porządku prawnego, uderzył pięścią w twarz przypadkowo napotkaną kobietę, powodując u niej m.in. złamanie ściany oczodołu. Podczas przesłuchań mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Z jego wyjaśnień wynikało, że "coś nim pokierowało" - przekazała Skrzyniarz.

 

ZOBACZ: Pobili policjantów. Sąsiadka: to są tacy fajni ludzie, zawsze do każdego się ukłonią

 

Jak informował w lipcu nadkom. Robert Szumiata, rzecznik prasowy śródmiejskiej komendy policji, "pierwsze informacje, które dotarły do policjantów mówiły o agresywnym mężczyźnie zaczepiającym przypadkowych przechodniów, demolującym ogródki piwne i grożącym obsłudze pobliskich lokali gastronomicznych". 35-latek miał przy sobie marihuanę. Badania toksykologiczne wykazały, że w chwili zdarzenia Eryk G. był pod wpływem kilku substancji odurzających.

 

- Prokurator zdecydował o zmianie zarzutu podejrzanemu. Na początku września Eryk G. usłyszał zarzut usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonej w postaci innego ciężkiego kalectwa polegającego na utracie wzroku w lewym oku poprzez zadanie silnego uderzenia pięścią w twarz pokrzywdzonej, co doprowadziło m.in. do złamania ściany oczodołu. Skutek ciężkiego kalectwa nie nastąpił z uwagi na interwencję innych osób. Prokurator przyjął, że mężczyzna dział w zamiarze ewentualnym - przekazała prok. Skrzyniarz.

 

Zmiana zarzutu była konsekwencją interwencji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, który już w lipcu polecił Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ analizę materiału dowodowego w tej sprawie.

 

Za zarzucane Erykowi G. przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat, a nie krótsza niż 3 lata więzienia. Przy poprzedniej kwalifikacji czynu groziło mu do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna od momentu zatrzymania przebywa w areszcie śledczym.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie