Starcia kibiców z funkcjonariuszami po derbach Śląska. Policja publikuje nagrania

Polska
Starcia kibiców z funkcjonariuszami po derbach Śląska. Policja publikuje nagrania
Śląska Policja
Zatrzymano 23 osoby

23 pseudokibiców zatrzymali policjanci zabezpieczający niedzielny mecz III ligi piłki nożnej pomiędzy Polonią Bytom a Ruchem Chorzów. Odpowiedzą oni za udział w zbiegowisku, a część z nich także za czynną napaść i znieważanie policjantów oraz za napaść na kibica przeciwnej drużyny.

Podczas burd przed stadionem w mundurowych poleciały butelki i kamienie, policja użyła m.in. miotaczy gazu, armatki wodnej, granatów hukowych i broni gładkolufowej.

 

Jak podała w poniedziałek śląska policja, mecz w Bytomiu zabezpieczało ponad 250 funkcjonariuszy z tego miasta, a także mundurowi z oddziału i pododdziałów prewencji Policji z Katowic, Częstochowy i Bielska-Białej oraz częstochowska policja konna.

 

ZOBACZ: Kibic na boisku. Jagiellonia przeprasza Błaszczykowskiego za incydent

 

Na mecz weszło około 700 kibiców Polonii Bytom, natomiast przed stadionem zebrało się około 2500 kibiców Ruchu Chorzów – mimo że spotkanie odbywało się bez udziału drużyny gości.

 

WIDEO: Burdy i starcia z mundurowymi w Bytomiu

  

 

"Niestety część z zebranych osób przed stadionem nie przyjechała, aby kulturalnie dopingować swoją drużynę. Zamiast kibicować w duchu fair play, agresywne osoby próbowały wywołać konflikt z zabezpieczającymi wydarzenie sportowe policjantami. Jest to tym bardziej karygodne, że wśród zebranych pod stadionem kibiców przebywały także przyprowadzone przez rodziców i opiekunów małe dzieci. Pomimo tego część osób zdecydowała się na wywołanie burdy i starcia z mundurowymi oraz innymi kibicami" - opisywał zespół prasowy śląskiej policji.

 

 

Wśród zatrzymanych 18-latka

 

Burdy rozpoczęły się pod koniec drugiej połowy. Pseudokibice Ruchu najpierw zaczęli szarpać za oddzielające ich od policjantów ogrodzenie, po chwili obrzucili mundurowych kamieniami, butelkami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami. Aby powstrzymać atak, policjanci użyli ręcznych miotaczy gazu, pałek służbowych, granatów hukowych oraz armatki wodnej. Oddali także strzały ostrzegawcze z broni na gumowe pociski. Dopiero wtedy pseudokibice zaczęli wycofywać się w kierunku parkingów jednego z centrów handlowych.

 

Interwencja zakończyła się zatrzymaniem 22 pseudokibiców Ruchu Chorzów i jednego pseudokibica Polonii Bytom. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 17 do 44 lat, mieszkańcy m.in. Chorzowa i Rudy Śląskiej oraz innych miast w woj. śląskim, małopolskim, dolnośląskim i wielkopolskim, jest wśród nich także 18-latka z Bytomia.

 

ZOBACZ: Ustawka na autostradzie A4. Pseudokibice bili się na środku drogi

 

Jak podają policjanci, wszyscy zatrzymani pseudokibice Ruchu Chorzów odpowiedzą za czynny udział w zbiegowisku przed stadionem, a część również za czynną napaść na policjantów i ich znieważenie, a dwaj z nich także za atak na kibica Polonii Bytom. Za czynną napaść na policjantów odpowie także 18-latka. O dalszym losie zatrzymanych osób zadecyduje prokuratura i sąd.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie