Raport UNICEF: dzieciom najlepiej żyje się w Holandii, Polska bliżej końca zestawienia

Świat
Raport UNICEF: dzieciom najlepiej żyje się w Holandii, Polska bliżej końca zestawienia
PAP/EPA/Robert Ghement/zdjęcie ilustracyjne
Polska jest niechlubnym liderem wśród państw, w których dzieciom żyje się najlepiej

Dzieciom najlepiej żyje się w Holandii, Danii i Norwegii - wynika z nowego raportu organizacji UNICEF. W rankingu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci uwzględniono 38 krajów. Polska jest jednak w końcówce zestawienia. Z opracowania wynika bowiem, że źle jest pod względem otyłości wśród nastolatków, a nie lepiej jest jeśli chodzi o kondycję psychiczną młodzieży.

Ranking dobrobytu dzieci przygotowany przez UNICEF obejmuje 38 krajów. Polska znalazła się na 31. miejscu tego zestawienia. Z należących do Unii Europejskiej krajów, trzy uplasowały się niżej: Litwa, Malta oraz Bułgaria. Gorzej od nas radzą sobie także m.in. USA czy Australia. Lepiej zaś Estonia (23. miejsce), Węgry (15.) czy Słowenia (9.).

 

W pierwszej dwudziestce znajdują się kraje europejskie oraz Japonia plasująca się na 20. pozycji.

 

Ocena w trzech kategoriach

 

Kondycję dzieci i młodzieży autorzy raportu oceniali w trzech głównych kategoriach: stanu psychicznego, zdrowia fizycznego oraz umiejętności (społecznych i akademickich).

 

ZOBACZ: Rodzice nie chcą, by dzieci nosiły maseczki w szkołach. Wysyłają oświadczenia

 

Polska nie była liderem w żadnej z tych kategorii. Najgorzej radzimy sobie na polu kondycji psychicznej młodych (zajęliśmy 30. miejsce). Z kolei w przypadku umiejętności przypadła nam 25. pozycja, a jeśli chodzi o zdrowie fizyczne Polska zajmuje 22 lokatę.

 

Wielu młodych popełnia samobójstwa

 

Ze względu na liczbę samobójstw na 100 tys. nastolatków w wieku 15-19 lat Polska znalazła się na 8. pozycji w rankingu. Wskaźnik samobójstw wynosi w naszym kraju 8,8. Najgorzej jest na Litwie, gdzie wskaźnik wynosi 18,2, a najlepiej w Grecji (1,4).

 

ZOBACZ: W Polsce każdego dnia samobójstwo popełnia 15 osób

 

Jeśli chodzi o śmiertelność na tysiąc osób w wieku 5-14 lat znajdujemy się w dolnym przedziale - na 27. miejscu ze wskaźnikiem 1,16. Gorzej jest m.in. w USA, Turcji czy Meksyku.

 

Waga powodem trosk młodzieży

 

Polska jest za to na 12. miejscu (ze wskaźnikiem 26 proc.) wśród krajów o najniższym odsetku dzieci otyłych w wieku 5-19 lat. W tej kategorii najlepiej radzi sobie Japonia (14 proc.) a najgorzej USA (42 proc.).

 

ZOBACZ: Szczepionka dla otyłych już istnieje. Pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi

 

Jednak 38 proc. nastolatków w wieku 11, 13 i 15 lat w Polsce jest przekonanych, że są zbyt otyli. Jedynie 16 proc. czuje się zbyt szczupło. Łącznie jednak ponad połowa młodzieży uważa, że jej figura nie jest wystarczająco dobra. Te dane sprawiają, że nasz kraj pod tym względem uplasował się na ostatniej, 38. pozycji.

 

Dobrze czytamy i liczymy

 

Nie wypadamy źle w kategorii umiejętności. Na liście krajów z najwyższym odsetkiem 15-latków z podstawowymi umiejętnościami czytania i liczenia jesteśmy na 7. miejscu (72 proc.). Najlepiej wypada Estonia (79 proc.), zaś najgorzej Bułgaria (32 proc.).

 

ZOBACZ: Powrót dzieci do szkół. Najnowszy sondaż

 

Większość dzieci wychowywanych w Polsce uważa, że są włączane w podejmowanie decyzji w szkole (53 proc.), mają także wpływ na to, co dzieje się w ich domach (65 proc.).

 

Wyzwanie dla bogatych krajów

 

Raport skupia się na wielu innych aspektach, jak choćby dostępności urlopów macierzyńskich, łatwości w nawiązywaniu przyjaźni oraz opinii rodziców o relacjach dzieci z nauczycielami w szkole.

 

ZOBACZ: UNICEF: śmierć z głodu grozi niemal 1,4 mln dzieci

 

UNICEF podkreśla, że wiele bogatych krajów wciąż zmaga się z wyzwaniami dotyczącymi dobrobytu dzieci. W obliczu pandemii koronawirusa zachęca, by zwiększyły one wysiłki poprawiające codzienny komfort życia dzieci.

ac/hlk/ businessinsider.com.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie