Neutralizacja miny z II wojny światowej. Niewybuch odholowano

Polska
Neutralizacja miny z II wojny światowej. Niewybuch odholowano
Polsat News
W poniedziałek rozpoczęła się neutralizacja miny

O godz. 8 rozpoczęła się operacja neutralizacji miny z II wojny światowej zalegającej w kanale Wisły Śmiałej. Przed godziną 10 minę odholowano z ujścia rzeki na wody Zatoki Gdańskiej - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.

- Jest holowana do miejsca neutralizacji, którą zaplanowano około 2,1 mili od brzegu na północny-wschód w wodach Zatoki Gdańskiej - dodała Kierzkowska.

 

W poniedziałek i wtorek w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku prowadzona jest operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch obiektów niebezpiecznych – niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej.

 

Operacja jest prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

 

ZOBACZ: Zakaz zbliżania się do plaży. Będą neutralizować miny morskie

 

Miny zostały znalezione podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Ich długość to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit.

 

Akcja jest drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie