Egzekucja irańskiego zapaśnika. W jego sprawie interweniował Donald Trump

Świat
Egzekucja irańskiego zapaśnika. W jego sprawie interweniował Donald Trump
PAP/EPA/NWRI HANDOUT
Zapaśnik został skazany na karę śmierci za zabójstwo ochroniarza podczas antyrządowych protestów

Unia Europejska "zdecydowanie potępiła" w poniedziałek egzekucję irańskiego zapaśnika Navida Afkariego, który został skazany na karę śmierci za zabójstwo ochroniarza podczas antyrządowych protestów w 2018 roku.

Afkari, razem ze swoimi dwoma braćmi, brał w 2018 roku aktywny udział w antyrządowych demonstracjach. Wszyscy zostali zatrzymani, bracia sportowca otrzymali kary pozbawienia wolności, on sam został natomiast oskarżony o morderstwo robotnika Hassana Torkamana, który podczas zajść pełnił funkcję ochroniarza w firmie wodociągowej.

 

Choć 27-letni Afkari przyznał się do zarzucanego mu czynu, jego matka twierdziła, że zostało to wymuszone torturami.

 

Reakcja Trumpa

 

W walkę mającą na celu anulowanie kary śmierci włączył się Dana White, szef organizacji UFC. Zaapelował o pomoc do prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. Ten na Twitterze wystąpił do władz Iranu o ułaskawienie.

 

ZOBACZ: Zabił ponad 80 kobiet. Teraz przyznał się do kolejnych zbrodni, bo chciał... odpocząć

 

"Słyszę, że Iran chce stracić popularną gwiazdę sportów walki, 27-letniego Navida Afkariego, którego jedynym przewinieniem były antyrządowe protesty. Protestowano przeciwko pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i inflacji jest prawem człowieka. Byłbym wdzięczny przywódcom Iranu, gdyby oszczędzili jego życie" - napisał na Twitterze Trump.

 

 

Amnesty International potępiła tajną egzekucję sportowca, określając ją mianem "parodii sprawiedliwości" po "ewidentnie niesprawiedliwym" procesie. Oburzenie egzekucją wyraził też szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

 

"To okrutna i nieludzka kara"

 

Również Unia Europejska "zdecydowanie potępiła" egzekucję zapaśnika.

 

- Unia Europejska jest przeciwna karze śmierci we wszystkich okolicznościach i bez wyjątku. To okrutna i nieludzka kara, która nie działa odstraszająco i stanowi niedopuszczalne zaprzeczenie godności i integralności człowieka - oświadczył w poniedziałek rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Peter Stano.

 

Jak zaznaczył prawa człowieka pozostają głównym obszarem unijnego zaangażowania w Iranie. Zapowiedział, że "27" będzie nadal angażować się w tych kwestiach, m.in. za pośrednictwem przedstawicielstwa UE w Teheranie.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie