Akcja #StopFurChallenge. Premier Morawiecki odpowiedział na wyzwanie prezesa PiS

Polska
Akcja #StopFurChallenge. Premier Morawiecki odpowiedział na wyzwanie prezesa PiS
Twitter/Mateusz Morawiecki
Szef rządu Mateusz Morawiecki odpowiedział na nominację ze strony prezesa PiS w akcji #StopFurChallenge

- W XXI wieku można naprawdę bardzo dobrze wyglądać, nie zakładając futrzanego okrycia - mówi premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Szef rządu odpowiedział tym samym na nominację ze strony prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w akcji #StopFurChallenge. - Zakaz hodowli zwierząt na futra to kwestia naszej wrażliwości - dodał Morawiecki.

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło w mediach społecznościowych akcję #StopFurChallenge, której uczestnicy mają wyrażać poparcie dla tzw. piątki dla zwierząt, czyli projektu, który przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane.

 

Pierwszy w akcji wziął udział Jarosław Kaczyński. - To jest naprawdę potrzebne. Tutaj dzieje się bardzo wiele złego i musimy temu złu zapobiec. Każdy dobry człowiek powinien poprzeć tę ustawę. Ja ją popieram z całego serca - zachęcił prezes PiS.

 

W akcji, podobnie jak w innych tego typu inicjatywach, uczestnicy nominują do wzięcia w niej udziału kolejne osoby. Jarosław Kaczyński nominował premiera Mateusza Morawieckiego oraz posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego.

 

ZOBACZ: "Kilkuletnie vacatio legis". Wiceprezes Porozumienia o "Piątce dla zwierząt"

 

"Sprzeczne z godnością ludzką"

 

W niedzielę wieczorem premier Morawiecki zamieścił wideo w mediach społecznościowych, w którym odpowiedział na wyzwanie prezesa PiS.

 

- Zakaz hodowli zwierząt na futra to kwestia naszej wrażliwości, to zwykła ludzka przyzwoitość - mówił. - Chcemy pomóc zwierzętom, ale tak naprawdę pomagamy również samym sobie, pomagamy ludziom, bo to, jak traktujemy zwierzęta, mówi wiele o nas - kontynuował premier.

 

Jak dodał, "przysparzanie zwierzętom niepotrzebnego cierpienia jest sprzeczne z godnością ludzką". Stwierdził także, że na człowieku "ciąży szczególna odpowiedzialność za naturę".

- Dbajmy o środowisko naturalne, dbajmy także o zwierzęta. Przecież w XXI wieku można naprawdę bardzo dobrze wyglądać, nie zakładając futrzanego okrycia - ocenił Morawiecki.

 

Premier nominował szefa KPRM Michała Dworczyka oraz dziennikarzy Wojciecha Muchę i Jacka Liziniewicza.

 

ZOBACZ: Fogiel: złożyliśmy w Sejmie projekt "Piątki dla zwierząt"

 

Koniec z łańcuchami 

 

Projekt, który został w piątek złożony w Sejmie, dotyczy ochrony zwierząt.

 

Zakłada m.in. humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

zdr/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie