Kaczyński: będziemy dbać o interesy polskiego rolnictwa

Polska
Kaczyński: będziemy dbać o interesy polskiego rolnictwa
PAP/Tomasz Gzell
List prezesa PiS został odczytany w czasie obchodów III Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi w Bralinie

PiS i rząd Zjednoczonej Prawicy będą w dalszym ciągu dbać o interesy polskiego rolnictwa oraz dokładać wszelkich starań, by zrównoważony rozwój obszarów wiejskich przebiegał jak najintensywniej - zapewnił w niedzielnym liście do rolników i mieszkańców wsi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wzięli w niedzielę w Bralinie (woj. wielkopolskie) udział w obchodach III Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi. Zaproszenie na uroczystość otrzymał też prezes PiS Jarosław Kaczyński, jednak - jak wyjaśnił w liście - nie mógł w nim uczestniczyć z przyczyn osobistych. List w jego imieniu odczytał poseł PiS Jan Dziedziczak.

 

ZOBACZ: Kaczyński pytany o koalicję z PSL: rozmawialiśmy z Kosiniakiem-Kamyszem

 

"Dziś podczas obchodów 3. ogólnopolskiego święta Wdzięczni Polskiej Wsi składamy podziękowania jej mieszkańcom, dlatego pragnę w imieniu Prawa i Sprawiedliwości pokłonić się głęboko polskim rolnikom, hodowcom, sadownikom, ogrodnikom, pracownikom otoczenia produkcji rolnej oraz wszystkim innym osobom pracującym na rzecz szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich, z całego serca podziękować państwu za ten codzienny trud, żmudną pracę, dzięki której nie brakuje chleba na naszych polskich stołach. Bóg zapłać" - podkreślił Kaczyński.

 

Zapewnił jednocześnie, że PiS i rząd Zjednoczonej Prawicy będą w dalszym ciągu "dbać o interesy polskiego rolnictwa oraz dokładać wszelkich starań, by zrównoważony rozwój obszarów wiejskich przebiegał jak najintensywniej". "I takiej dostatniej i zasobnej polskiej wsi pragnę państwu i naszej ojczyźnie z całego serca życzyć" - dodał szef Prawa i Sprawiedliwości.

 

Morawiecki o "polskiej racji stanu"

 

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zwrócił się do rolników i powiedział, że "za ten wielki trud pracy rolnika serdecznie dziękuję, chcę wam się pokłonić, bo w najpiękniej możliwy sposób łączycie tradycje, wielką polską kulturę i wiarę z dniem dzisiejszym, ale również odważnie patrzycie w przyszłość".

 

Jak mówił Morawiecki, w tak szczególnym roku jak 2020, kiedy cały świat został dotknięty epidemią "jeszcze bardziej zdajemy sobie sprawę, że polskie rolnictwo to polska racja stanu". - W takim roku polskie rolnictwo to europejska racja stanu - podkreślił.

 

Szef rządu zauważył, że kiedy rozmawia z rolnikami i pyta, co jeszcze jest im potrzebne, to mówią, że współpraca pomiędzy rolnikami, samorządowcami, przedsiębiorcami i rządem. - Z naszej strony tę współpracę chcę państwu obiecać - oświadczył.

 

Zdaniem Morawieckiego, polska wieś zawsze była bastionem polskości i moralnego prawa. - Na polskiej wsi tak znaczyło tak, nie znaczyło nie a uścisk dłoni był ważniejszy od pieczęci notarialnej. Polska wieś i rolnik to honor najwyższej rycerskiej próby - ocenił.

 

Morawiecki podkreślił, że rząd konsekwentnie realizuje zobowiązania wobec wsi. - Dlatego kilka dni temu w Brukseli wywalczyliśmy dodatkowo 30 mld euro - poinformował i zapowiedział też "likwidowanie błędów z przeszłości podczas transformacji wobec niektórych mieszkańców pegeerowskich wsi, które w latach 90. i dwutysięcznych były skazane na zapomnienie i biedę" - poinformował.

 

- Od najbliższego roku ruszamy z programem wsparcia dla wsi, w których były PGR-y. To jest ważne, aby wyrównać szanse dla wszystkich mieszkańców tych wiosek, które zostały boleśnie dotknięte niesprawiedliwością polskiej transformacji - powiedział.

 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie