Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier: mamy propozycje dla narodu białoruskiego

Polska
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier: mamy propozycje dla narodu białoruskiego
PAP/Jacek Szydłowski
W piątek liderzy państw V4 spotkali się w Lublinie

Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, chcemy też dla narodu białoruskiego zaproponować ofertę gospodarczą - powiedział w piątek w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki przekazał, że na szczycie poruszony był temat sytuacji na Białorusi. - Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, tak żeby naród białoruski mógł sam suwerennie zdecydować o swoim losie, o swoje przyszłości - powiedział premier.

 

- Potępiamy również w całej rozciągłości wszelkie represje, które mają miejsce, nawet tortury, brutalne traktowanie demonstrantów, osób protestujących. W szczególności również apelujemy o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych - dodał szef polskiego rządu.

 

ZOBACZ: Kolejne spotkanie premiera z opozycją ws. Białorusi. Znamy termin

 

- Dla narodu, społeczeństwa białoruskiego chcemy zaproponować ofertę gospodarczą, ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość (...). To wspólne projekty związane z małymi, średnimi przedsiębiorstwami, ale także to jest polityka energetyczna - dodał Morawiecki. 

 

Ruch bezwizowy

 

- Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich i pakiet gospodarczy dla Białorusi na przyszłość; Białorusi, która musi sama wybrać w wolnych wyborach, jakie chce priorytety realizować. Ten pakiet będziemy chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej - mówił premier Morawiecki na konferencji prasowej z szefami rządów Czech, Słowacji i Węgier.

 

Jak zaznaczył, szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas piątkowego spotkania w Lublinie uzgodnili też wspólne stanowisko dotyczące próby otrucia, zamordowania Aleksieja Nawalnego, jednego z głównych liderów opozycji w Rosji.

 

ZOBACZ: Wparcie dla Białorusi. Premier uruchomił nowy program

 

- Omówiliśmy pokrótce kwestię gazociągu Nord Stream 2. W naszym przekonaniu jest on w dzisiaj projektem, który zmniejsza bezpieczeństwo tej części Europy i powinien zostać zatrzymamy - oświadczył szef polskiego rządu. 

 

- W relacjach z Białorusią w obecnej sytuacji to Polska odgrywa rolę lidera w V4 - powiedział z kolei premier Słowacji Mateusz Igor Matovicz. Podziękował też Polakom, w rocznicę powstania "Solidarności", za to, że pokazali jak zwalczyć komunizm.

 

Matovicz ocenił po spotkaniu, że Grupa V4 odgrywa "niezwykle ważną rolę i w niektórych tematach może być liderem". 

 

Poinformował, że premier Polski Mateusz Morawiecki przedstawił podczas szczytu premierom państw Grupy V4 "strategiczna propozycję" w kwestii sytuacji na Białorusi. Przyznał też, że premierzy rozmawiali o "podejściu strategicznym" w kontaktach z Chinami, a także z Turcją.

 

"Razem możemy więcej"

 

"Silna Europa Środkowa to silna Polska. To silne Węgry, Czechy i Słowacja" - napisał po tym spotkaniu szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki na swoim koncie na Facebooku. Premier zapewnił też, że doskonale rozumieją to wszyscy pozostali przywódcy Grupy Wyszehradzkiej, z którymi spotkał się w Lublinie, w ramach trwającej polskiej prezydencji w V4.

 

ZOBACZ: Ponowne zatrzymania dziennikarzy na Białorusi

 

"Nasze spotkania koordynacyjne, te odbywające się w formie telekonferencji i te w cztery, a właściwie osiem oczu, to już nie tylko kurtuazja i rytuał dyplomatyczny (jak to bywało za poprzednich rządów), ale silny, efektywny instrument budowania skutecznej polityki zagranicznej regionu. Udowadniamy to za każdym razem, gdy się spotkamy" - zapewnił Morawiecki w swoim poście.

 

Poinformował również, że państwa V4 uzgodniły stanowisko dotyczące otrucia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. "Nierozerwalnie z nim wiąże się kwestia budowy rurociągu Nord Stream 2, który - naszym zdaniem - stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego regionu, i budzi nasz zdecydowany sprzeciw" - napisał Morawiecki.

 

Silna Europa Środkowa to silna Polska! To silne Węgry, Czechy i Słowacja. Doskonale rozumieją to wszyscy pozostali...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 11 września 2020

 

Innym tematem rozmów była epidemia koronawirusa. "Nasza odpowiedź na epidemię powinna być taka, żeby nie doprowadzić do kolejnego lockdownu. Nie chcemy zamykać gospodarki, ale jednocześnie podchodzimy do wirusa z pokorą" - zapewnił.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie