Wniosek o odwołanie Rzecznika Praw Dziecka

Polska
Wniosek o odwołanie Rzecznika Praw Dziecka
PAP/Mateusz Marek
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak

Koalicja Obywatelska chce odwołania Mikołaja Pawlaka z funkcji Rzecznika Praw Dziecka. Jeszcze w piątek do Sejmu ma trafić wniosek w tej sprawie. Opozycja zarzuca Pawlakowi, że w swej pracy kieruje się fundamentalizmem, a jego wypowiedzi naruszają godność dzieci. Pawlak będzie gościem "Godzin Szczytu" w Polsat News o 17:00. 

- Koalicja Obywatelska składa dzisiaj wniosek o odwołanie Rzecznika Praw Dziecka, ponieważ sprzeniewierzył się on ślubowaniu, które złożył w momencie, w którym tym rzecznikiem został - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej Katarzyna Lubnauer (KO).

 

- Rzadko się zdarza, że konstytucyjna funkcja jest pełniona w tak niezgodny z rządami sposób - dodała z kolei posłanka KO Magdalena Kochan. 

 

"Godzi w prawa i bezpieczeństwo dzieci"

 

Według Lubnauer "RPD powinien zajmować się realnymi problemami dzieci, m.in. walką z biedą i wykluczeniem, rosnącą liczbą samobójstw wśród najmłodszych, zapaścią psychiatrii dziecięcej czy dostępem do dopalaczy".

 

- Powinien się zająć kwestią prześladowania dzieci ze względu między innymi na orientację seksualną, powinien się zająć tym, czy dzieci nie przebywają w domach dziecka, czy można w jakikolwiek sposób im pomóc, żeby przebywały w rodzinach zastępczych, a nie w placówkach opiekuńczych - wskazała Lubnauer.

 

Zarzuciła też Mikołajowi Pawlakowi, że swymi wypowiedziami (dotyczącymi np. klapsów, ideologii LGBT czy niedawną o edukatorach seksualnych) "godzi w prawa i bezpieczeństwo dzieci". W jej ocenie, Rzecznik w swym postępowaniu nie kieruje się wiedzą i nauką, a fundamentalizmem.

  

Mikołaj Pawlak jest rzecznikiem praw dziecka od 14 grudnia 2018 r. W piątek rzecznik przedstawiał w Senacie informację o działalności Biura Rzecznika Praw Dziecka w roku 2019 wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka. 

 

Więcej informacji wkrótce.

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie