Blisko 600 nowych przypadków zakażeń. 48-latek wśród ofiar

Polska
Blisko 600 nowych przypadków zakażeń. 48-latek wśród ofiar
PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Blisko 600 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. 48-latek wśród ofiar

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 594 osób. Łącznie odnotowano dotąd 73 tys. 047 przypadków. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o śmierci 10 osób. Łącznie zmarło 2169 pacjentów. To piąty kolejny dzień, gdy wzrasta liczba odnotowanych dobowych zakażeń.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: małopolskiego (116), mazowieckiego (78), wielkopolskiego (57), dolnośląskiego (47), podkarpackiego (46), śląskiego (45), pomorskiego (39), podlaskiego (33), łódzkiego (28), lubelskiego (26), warmińsko-mazurskiego (17), opolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), świętokrzyskiego (15), zachodniopomorskiego (11), lubuskiego (5).

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 94-K Radom, 74-K Lublin, 65-M Zgierz, 75-K Poznań, 71-M Kalisz, 81-M, 48-M i 91-K Kraków, 77-M i 62-M Tychy. Większość osób miała choroby współistniejące" - przekazał resort zdrowia.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 779 ozdrowieńców. 58 848 osób wyzdrowiało od początku pandemii w Polsce. Obecnie zajętych jest 1 957 łóżek szpitalnych, a 82 pacjentów wymaga użycia respiratorów. 86 892 osoby przebywają na kwarantannie. 

 

Ostatniej doby wykonano 18,6 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 949 tys. 734 próbki pobrane od 2 mln 829 tys. 116 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

 

Żadnego powiatu w strefie "czerwonej"

 

Z 10 do 3 spadła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W żółtej strefie znalazły się trzy powiaty, w czerwonej nie ma żadnego – podał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Trzy powiaty w strefie "żółtej", żaden w "czerwonej"

 

Dodatkowe ograniczenia związane z koronawirusem, przewidziane dla żółtej strefy, obowiązywać będą w powiatach limanowskim i tatrzańskim w woj. małopolskim oraz w powiecie gostyńskim w woj. wielkopolskim. W czerwonej strefie nie ma żadnego powiatu.

 

MZ podało, że alerty dla powiatów, które mogą trafić do stref z ograniczeniami dotyczącą pięciu powiatów: kluczborskiego (woj. opolskie), nowotarskiego (woj. małopolskie), aleksandrowskiego (woj. kujawsko-pomorskie), głubczyckiego (woj. opolskie) i myślenickiego (woj. małopolskie).

 

Lokalne obostrzenia

 

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

 

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

 

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie