Von der Leyen o zapowiedziach Johnsona: chce złamać umowę dot. brexitu

Świat
Von der Leyen o zapowiedziach Johnsona: chce złamać umowę dot. brexitu
PAP/EPA/ARIS OIKONOMOU / POOL
Szefowa Komisji Europejskiej skomentowała zapowiedzi brytyjskiego premiera Borisa Johnsona

- Jestem bardzo zaniepokojona oświadczeniami brytyjskich władz o zamiarze złamania umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE - stwierdziła w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak dodała, takie postępowanie rządu Borisa Johnsona byłoby "złamaniem prawa międzynarodowego", a także "podważyłoby zaufanie".

"Jestem bardzo zaniepokojona oświadczeniami rządu brytyjskiego o zamiarze złamania umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. To złamałoby prawo międzynarodowe i podważyłoby zaufanie. Pacta sunt servanda - to podstawa pomyślnych przyszłych stosunków" - oświadczyła von der Leyen na Twitterze.

 

To reakcja na poniedziałkowe oświadczenie brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, który poinformował Unię Europejską, że umowa o wolnym handlu musi zostać zawarta przed 15 października.

 

Szef brytyjskiego rządu dodał, że "jeśli się tak nie stanie, jego kraj zerwie dalsze negocjacje".

 

ZOBACZ: Von der Leyen ogłasza przetasowania. Irlandia traci handel

 

"Nie ma więc sensu myśleć o terminach, które wykraczają poza ten punkt. Jeśli do tego czasu nie będziemy w stanie się porozumieć, to nie widzę możliwości, by została zawarta między nami umowa o wolnym handlu, więc powinniśmy to zaakceptować i iść dalej" - napisał Johnson.

 

Wielka Brytania chce umowy "takiej, jaką ma Australia"

 

We wtorek rozpoczęła się kolejna, ósma runda negocjacyjna na temat relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską po zakończeniu 31 grudnia tzw. okresu przejściowego po brexicie.

 

- Będziemy mieli umowę handlową z Unią, taką jak ma Australia (...). Będziemy mieli pełną kontrolę nad naszym prawem, naszymi przepisami i naszymi wodami połowowymi. Będziemy mieli swobodę zawierania umów handlowych z każdym krajem na świecie. I dzięki temu będziemy ogromnie prosperować - przekonywał w poniedziałek brytyjski premier.

 

ZOBACZ: Boris Johnson stawia ultimatum UE. Podał konkretną datę

 

Większość handlu między UE a Australią odbywa się zgodnie z ogólnymi zasadami Światowej Organizacji Handlu, chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

 

Spór o granicę

 

"Financial Times" poinformował, że rząd w Londynie chce przyjąć przepisy, które osłabiłyby zobowiązania do utrzymania otwartej granicy między należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną, a Irlandią, będącą państwem członkowskim Unii Europejskiej.

 

Gwarancja dotycząca granicy jest kluczową częścią prawnie wiążącego porozumienia rozwodowego, podpisanego w zeszłym roku przez obie strony.

 

Reuters podkreślił, że jej anulowanie mogłoby potencjalnie zagrozić całemu traktatowi i wywołać tarcia w Irlandii Północnej. Ustalenia, których celem jest uniknięcie twardej granicy z Irlandią, mają służyć nie tylko zachowaniu integralności jednolitego rynku, ale też utrzymaniu porozumienia pokojowego.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie