Przygotowania do szczytu UE - Chiny. Premier rozmawia z unijnymi przywódcami

Polska
Przygotowania do szczytu UE - Chiny. Premier rozmawia z unijnymi przywódcami
Adam Guz/KPRM
Premier Morawiecki podczas wideokonferencji

Trwa wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z unijnymi przywódcami - poinformował w środę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. To część konsultacji przed szczytem Unia Europejska–Chiny i nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej.

Müller podkreślił, że środowa wideokonferencja jest częścią konsultacji przed zaplanowanym na 14 września szczytem Unia Europejska–Chiny oraz nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej 24-25 września.

 

 

We wtorek Centrum Informacyjne Rządu podało, że tematem wideokonferencji będą relacje Unii Europejskiej z Chinami i Turcją.

 

Przekazało też, że w wideokonferencji mają uczestniczyć szef RE Charles Michel, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy Estonii, Słowenii, Węgier, Włoch i prezydent Cypru.

 

Unia Europejska zajmie się grecko-tureckim sporem

 

CIR przypomniało, że obecnie trwają konsultacje szefa RE Charlesa Michela z unijnymi przywódcami, tego typu konsultacje to standardowa formuła uzgadniania stanowisk unijnych liderów przed posiedzeniami Rady Europejskiej; program wrześniowego szczytu obejmie m.in. szeroką debatę na temat stosunków z Turcją, po tym jak od tygodni przybrał na sile konflikt grecko-turecki.

 

Spór o zasoby gazu ziemnego pod dnem Morza Śródziemnego wybuchł, gdy Ateny oskarżyły Ankarę o łamanie prawa międzynarodowego poprzez dokonywanie próbnych wierceń w pobliżu greckich wysp.

 

ZOBACZ: Czarnecki szefem grupy parlamentarnej PE ds. współpracy z Turcją

 

Turcja odpiera te zarzuty twierdząc, że wiercenia w celu potwierdzenia użyteczności złóż odbywają się na jej własnej części szelfu kontynentalnego.

 

W trakcie niedawnych ćwiczeń wojskowych na otaczającym strefę wierceń akwenie doszło nawet do zderzenia greckiego okrętu wojennego z tureckim. Odpowiedzialnością za tę kolizję Turcja obciążyła Grecję.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie