Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/RAJAT GUPTA
Testowanie pod kątem koronawirusa w New Delhi (Indie)

Departament Zdrowia Nowego Jorku przestrzegł przed wzrostem zakażeń koronawirusem w niektórych dzielnicach, w tym zamieszkałych przez ultraortodoksyjnych Żydów. Wskaźniki testów z pozytywnym wynikiem przekraczają tam nieraz nawet pięciokrotnie średnią w mieście. Natomiast w Czechach w ciągu doby zanotowano rekordową liczbę nowych zakażeń. Śledź naszą relację [MINUTA PO MINUCIE].

kło/hlk/wka/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Sanepid odnotował przypadek zakażenia koronawirusem w ostatniej polskiej "enklawie" wolnej od epidemii - w powiecie gołdapskim (Warmińsko-Mazurskie). W Anglii z kolei rządzący przywrócili obostrzenia związane ze zgromadzeniami. Zakazane będzie spotykanie się w grupach liczących więcej niż 6 osób. Koronawirus - Raport Dnia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 9 września

Rozszerzenie grona beneficjentów postojowego oraz zniesienia składek na ZUS m.in. o branżę targową, organizatorów turystyki czy prowadzących pola namiotowe - przewiduje pakiet poprawek, zaproponowany w środę przez senacką komisję gospodarki do. tzw. drugiej tarczy dla turystyki.

Z powodu wysokiej liczby zakażeń koronawirusem niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych odradziło turystom w środę podróżowanie do wielu miejsc w Europie, w tym do Pragi, Genewy, Dubrownika i na Korsykę.

Całkowity zakaz odwiedzania chorych w szpitalach na całych Węgrzech wprowadził naczelny lekarz kraju – podało w środę Narodowe Centrum Zdrowia (NNK). W ostatnich tygodniach w kraju znacznie wzrósł dobowy przyrost zakażeń koronawirusem - w poniedziałek było to rekordowe 576 infekcji.

Senacka komisja gospodarki chce, by Senat podjął inicjatywę ustawodawczą, gwarantującą zabezpieczenie kobiet w ciąży, które z powodu wynikającej z koronawirusa sytuacji na rynku pracy mogłyby mieć obniżone świadczenia podczas urlopu macierzyńskiego.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę o 8577 zakażeniach koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby. To drugi co do wielkości dobowy przyrost od początku pandemii w tym kraju.

Epidemia nadal jest i jest ona groźna; nośmy maseczki i dmuchajmy na zimne - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Zapewnił, że rząd nie chce wrócić do lockdownu, ale nie wykluczył obostrzeń "w niewielkim rozmiarze".

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił, że od poniedziałku w Anglii zakazane będzie spotykanie się w grupach liczących więcej niż 6 osób, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni.

Zakaz będzie dotyczył spotkań w prywatnych domach, miejscach takich jak restauracje czy bary, a także w parkach i innych otwartych przestrzeniach publicznych.

WIĘCEJ: Nowe obostrzenia w Anglii. Zakazano spotkań w więcej niż 6 osób

W Hiszpanii w ciągu minionej doby wykryto 8964 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. W Portugalii służby medyczne potwierdziły w tym czasie 646 nowych infekcji; to najwyższy dobowy bilans od kwietnia.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia wskazało w komunikacie, że ogólna liczba zakażeń wynosi 543 379.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią brytyjski premier Boris Johnson ogłosił w środę, że od poniedziałku w Anglii zakazane będzie spotykanie się w grupach liczących więcej niż sześć osób, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni.

Zakaz będzie dotyczył spotkań w prywatnych domach, miejscach takich jak restauracje czy bary, a także w parkach i innych otwartych przestrzeniach publicznych.

Wyłączone z niego będą gospodarstwa domowe liczące więcej niż sześć osób, szkoły, miejsca pracy, miejsca kultu religijnego, odbywające się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wesela i pogrzeby oraz zorganizowane rozgrywki sportowe.

Lokale gastronomiczne czy sklepy mogą pozostać otwarte i może w nich przebywać jednocześnie więcej niż sześć osób, o ile te osoby nie tworzą jednej grupy.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano osiem zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 2659 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.

Liczba zgonów jest wyraźnie niższa niż ta z wtorku (32), która była najwyższa od końca lipca. Na razie jeszcze trudno ocenić, czy wtorkowy wzrost był jednorazowym zdarzeniem, związanym np. z uzupełnianiem niezarejestrowanych zgonów z weekendu, czy też rosnąca liczba nowych zakażeń zaczęła się przekładać na zgony.

- Z pandemii i wychodzenia z kryzysu wynika szansa, aby zwiększać współpracę państw Trójmorza, które w ostatnich latach dobrze radziły sobie pod względem rozwoju gospodarczego – mówiła w środę podczas panelu Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Holandii wzrosła w ciągu doby o 1140, najwięcej od kwietnia - poinformował w środę minister zdrowia Hugo de Jonge; ostrzegł, że sytuacja "nie zmierza w dobrą stronę".

We wtorek przybyło 964 nowych zakażeń. Od złagodzenia kwarantanny w lipcu liczba infekcji stale rośnie.

Najwięcej przypadków koronawirusa diagnozuje się ostatnio u ludzi młodych, w wieku od 20 do 24 lat; ustalono też, że do zakażeń dochodzi głównie w domu.

Francuska Rada Naukowa ds. Covid-19 zaleca władzom skrócenie okresu kwarantanny dla osób zakażonych koronawirusem lub tych, które miały kontakt z zainfekowanymi, z 14 do siedmiu dni - informuje w środę stacja BFMTV.

W trybie mieszanym pracuje 87 placówek oświatowych, a 45 w trybie zdalnym – poinformowało w środę Ministerstwo Edukacji Narodowej. Reszta, czyli prawie 48,4 tys. placówek, działa normalnie.

W trybie mieszanym pracuje 87 placówek oświatowych, a 45 w trybie zdalnym – poinformowało w środę Ministerstwo Edukacji Narodowej. Reszta, czyli prawie 48,4 tys. placówek, działa normalnie.

Na Ukrainie handluje się zaświadczeniami o negatywnym wyniku testu na Covid-19 w celu wyjazdu za granicę - pisze w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dyrektora jednego z laboratoriów. Taką usługę oferują niektóre biura turystyczne - dodano.

W związku z wykryciem SARS-CoV-2 u uczniów lub pracowników do środy sanepid wydał 10 pozytywnych opinii umożliwiających dyrektorom szkół z woj. pomorskiego wprowadzenie w placówkach zdalnego nauczania. Pięć kolejnych wniosków jest rozpatrywanych.

Od czwartku na terenie całych Czech będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Vojtiech. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano w tym kraju 1176 nowych infekcji koronawirusem - najwięcej od początku epidemii.

Oprócz nowo wykrytych zakażeń koronawirusem, rekordowo wysoka jest też liczba aktywnych przypadków infekcji - 9272. Jak poinformował resort zdrowia w szpitalach przebywa 234 chorych, z czego 62 pacjentów jest w ciężkim stanie. To najwięcej od kwietnia. Na Covid-19 w Czechach zmarło ogółem 441 osób.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrost zakażeń w Czechach należał do najszybszych w Europie. 

W powiecie gołdapskim, ostatnim wolnym od koronawirusa powiecie w Polsce, sanepid odnotował pierwsze zakażenie SARS-CoV-2. Zachorował tam starszy mężczyzna, który trafił do szpitala - podały w środę służby warmińsko-mazurskiego wojewody. W całym województwie zarejestrowano łącznie 18 nowych przypadków koronawirusa.

WIĘCEJ: Koronawirus dotarł do powiatu gołdapskiego. Był ostatnim wolnym od epidemii

O 15 osobach zmarłych na Covid-19 w ciągu ostatniej doby poinformował w środę bułgarski resort zdrowia. Odnotowano też 167 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Łącznie od początku pandemii zarejestrowano w kraju 17 313 infekcji SARS-CoV-2, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi niemal 700.

Ostatniej doby wykonano ponad 23,3 tys. testów na obecność koronawirusa – podało Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 912 tys. 411 próbek pobranych od 2 mln 792 tys. 387 osób.

Najnowsze dane resortu ze środy mówią, że od początku epidemii badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 71 tys. 947 osób, z których 2147 zmarło.

We wtorek resort informował o wykonaniu 18,8 tys. testów, w poniedziałek o 10,3 tys., w niedzielę o 18,6 tys. testów, w sobotę o 25,5 tys., w piątek o 22,4 tys., w czwartek – 15,6 tys.

Ministerstwo zdrowia: 421 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 71tys. 947 przypadków. Zmarło kolejne 11 osób, w sumie 2147 zgonów

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2070 osób, pod respiratorem jest 81 chorych. Wyzdrowiało 57 tys. 135 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 7160 osób, a kwarantanną – 79 tys. 124 osób.

411 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zmarło dwóch mężczyzn chorych na Covid-19 – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

W sumie od początku pandemii na Węgrzech wykryto 9715 zakażeń koronawirusem, 628 osób zmarło, a prawie 4 tys. wyzdrowiało.

 

Na Ukrainie minionej doby wykryto 2551 zakażeń koronawirusem, 45 chorych na Covid-19 zmarło, a 1157 wyzdrowiało - poinformowało w środę Centrum Monitoringu Rozwoju Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

W Indiach odnotowano minionej doby kolejne 89 706 przypadków zakażenia koronawirusem, przez co ogólny bilans infekcji od wybuchu pandemii wzrósł w kraju do 4,37 mln. Rząd przekazał, że po ponad pięciu miesiącach przerwy szkoły zostaną otwarte, ale tylko dla starszych uczniów.

W ciągu ostatniej doby w Indiach stwierdzono 1115 zgonów w związku z Covid-19, przez co bilans ofiar śmiertelnych zwiększył się do 73 890

Czeskie ministerstwo zdrowia opublikowało w środę dane, z których wynika, że we wtorek potwierdzono rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 1164. Rekordowa jest też liczba aktywnych przypadków - 9272. Dotychczasowy rekord - 796 infekcji - notowano w piątek.


Gubernator Andrew Cuomo dodał we wtorek podróżnych z czterech kolejnych stanów o dużym wskaźniku zakażeń Covid-19 do listy tych, których obowiązuje kwarantanna po przybyciu do Nowego Jorku. Znalazły się na niej Delaware, Maryland, Ohio i Zachodnia Wirginia.

Departament Zdrowia Nowego Jorku ostrzega przed wzrostem zakażeń koronawirusem w niektórych dzielnicach, w tym zamieszkałych przez ultraortodoksyjnych Żydów. Wskaźniki testów z pozytywnym wynikiem przekraczają tam nieraz nawet pięciokrotnie średnią w mieście.

Mimo pandemii w III kwartale br. ubyło firm z problemami finansowymi. Najbardziej poprawiła się sytuacja przedsiębiorstw handlowych i usługowych, a pogorszyła budownictwa – wynika z badania „Skaner MŚP”.

Badanie wykonane dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przez Instytut Keralla Research pokazuje, że wbrew trudnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią koronawirusa poprawia się jakość rozliczeń przedsiębiorstw, a odsetek przedstawicieli firm deklarujących, że ich kontrahenci w ostatnich sześciu miesiącach opóźnili płatność o ponad dwa miesiące spada.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła w ciągu ub. 24 godzin o 1176 do 253 474. 9 osób zmarło co zwięszyło łączną liczbę ofiar śmiertelnych do 9 338 - poinformował w środę rano Instytut Chorób Zakaźnych im. roberta Kocha (RKI).

W Meksyku zanotowano 5 351 nowych potwierdzonych przypadków Covid-19 i 703 kolejne zgony - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba infekcji koronawirusem wzrosła do 642 860 a zgonów do 68 484. Pandemia pogrąża kraj w coraz większym kryzysie gospodarczym.

Od najbliższego poniedziałku w Anglii zakazane będzie spotykanie się w grupach liczących więcej niż sześć osób, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzenieni - poinformował w nocy ze wtorku na środę brytyjski rząd.

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie