Koronawirus dotarł do powiatu gołdapskiego. Był ostatnim wolnym od epidemii

Polska
Koronawirus dotarł do powiatu gołdapskiego. Był ostatnim wolnym od epidemii
Pixabay/HubertPhotographer
Powiat gołdapski przez długi czas był ostatnim, w którym nie odnotowano ani jednego przypadku koronawirusa

W powiecie gołdapskim, ostatnim wolnym od koronawirusa powiecie w Polsce, sanepid odnotował pierwsze zakażenie SARS-CoV-2. Zachorował tam starszy mężczyzna, który trafił do szpitala - podały w środę służby warmińsko-mazurskiego wojewody. W całym województwie zarejestrowano łącznie 18 nowych przypadków koronawirusa.

Ostatnią "enklawą" wolną od epidemii, powiat gołdapski był od połowy sierpnia. Wówczas potwierdzono zakażenie w zachodniopomorskim powiecie drawskim. 

 

- Zapewne dyscyplina mieszkańców sprawia, (że w powiecie gołdapskim nie ma ani jednego przypadku - red). To w głównej mierze ich zasługa - powiedziała wówczas "Gazecie Olsztyńskiej" Grażyna Mentel, szefowa gołdapskiego sanepidu.
 
 
Przyznała też, że służby sanitarne "same są zdziwione" tą sytuacją. - Mamy nadzieję, że ta pozytywna tendencja się utrzyma. Zdajemy sobie jednak sprawę, że sytuacja jest dynamiczna, i jesteśmy w pełni przygotowani na ewentualne pojawienie się pierwszych przypadków zarażeń - zapewniała wtedy Mentel.
 
18 przypadków w warmińsko-mazurskiem

 

W środę rzecznik wojewody Krzysztof Guzek podał, że na Warmii i Mazurach przybyło 18 zakażonych osób; oprócz tego zarejestrowanego w powiecie gołdapskim, najwięcej odnotowano w powiecie iławskim. Tam zakażenie wykryto u pięciu osób.

 

Kolejne trzy osoby pochodzą z powiatu olsztyńskiego, gdzie zakaziły się trzy osoby.

 

Nauczyciele i uczniowie na kwarantannie

 

Dwa przypadki koronawirusa potwierdzono w Zespole Szkół w Pasłęku przy ul. Zwycięstwa. Dotyczą one uczniów szkoły. Placówka pracuje w trybie zdalnym. Na kwarantannie jest ok. 70 uczniów i ponad 20 nauczycieli.

 

ZOBACZ: Koronawirus w polskich szkołach. Setki osób na kwarantannie [LISTA]

 

Do tej pory w czterech szkołach w woj. warmińsko-mazurskim nastąpiły zmiany w tradycyjnej formie nauczania. Chodzi o dwie szkoły w Olsztynie – liceum nr 2 i katolicką podstawówkę przy ul. Wyszyńskiego – i o zespół szkół w Działdowie i podstawówkę w Lubawie.

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono także u nauczycielki w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Tam jednak jeszcze nie zapadła decyzja odnośnie trybu nauczania - przekazał rzecznik wojewody.

wka/ PAP, polsatnews.pl, "Gazeta Olsztyńska"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie