Ukrainiec rozpowszechniał antypolskie ulotki. Rosjanie płacili mu w kryptowalutach

Świat
Ukrainiec rozpowszechniał antypolskie ulotki. Rosjanie płacili mu w kryptowalutach
enelene/Pixabay/CC0 Creative Commons

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała mieszkańca Kamieńca Podolskiego, który na zlecenie Rosjan produkował antypolskie ulotki i rozpowszechniał je w miejscach publicznych w tym mieście. Zatrzymany zarządzał także siecią w mediach społecznościowych, gdzie m.in. popierał rosyjską agresję wobec Ukrainy.

"Członek rosyjskiej organizacji politycznej Narodowy Ruch Wyzwoleńczy podżegał do nienawiści na tle narodowościowym oraz uprawiał propagandę antyukraińską w interesach państwa agresora" - napisała SBU w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

 

Zatrzymany został zwerbowany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) podczas pobytu w Rosji. Na jej zlecenie produkował ulotki, w których w imieniu ukraińskich nacjonalistów nawoływał do agresji wobec mieszkających na Ukrainie Polaków.

 

Rewizja w mieszkaniu

 

Zarządzał także wspólnotą w jednej z sieci społecznościowych, w której rozpowszechniał materiały popierające działalność prorosyjskich, separatystycznych i samozwańczych republik ludowych w Donbasie oraz usprawiedliwiał rosyjską agresję wobec Ukrainy.

 

Podczas rewizji w mieszkaniu zatrzymanego znaleziono materiały z propagandą antypolską i prorosyjską. SBU poinformowała, że Rosjanie wypłacali mu wynagrodzenie w kryptowalutach.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie