Posłowie KO skontrolowali Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o respiratory

Polska
Posłowie KO skontrolowali Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o respiratory
Polsat News
Mateusz Szczerba zarzucił, że umowa jest przykładem "niegospodarności"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zarzucili Ministerstwu Zdrowia, że zakupione w celu walki z pandemią respiratory są niesprawne i nie mają gwarancji. Dariusz Joński i Michał Szczerba zapowiedzieli zawiadomienie prokuratury oraz NIK o niegospodarności. Rzecznik resortu poinformował z kolei, że sprzęt jest sprawny, a zarzuty opozycji to "fantasmagorie".

Na konferencji przez siedzibą ministerstwa zdrowia posłowie przedstawiali szczegóły swoich analiz dokumentów dotyczących zakupu respiratorów przeznaczonych na walkę z epidemią koronawirusa.

 

Zdaniem posłów urządzenia są wadliwe, nie posiadają wymaganych dokumentów i gwarancji oraz nie są zdatne do użycia i ratowania życia. "Żaden lekarz nie zastosuje tego sprzętu" - powiedział Dariusz Joński. 

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski o nowej strategii walki z koronawirusem

 

Michał Szczerba zarzucił, że umowa jest przykładem "niegospodarności" i nie powinna być realizowana. Posłowie wskazali, że za zakup 200 niesprawnych respiratorów odpowiada bezpośrednio były minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz wiceminister tego resortu, Janusz Cieszyński. 

 

Wniosek do prokuratury

 

Joński i Szczerba uznali, że sprawa kupna respiratorów jest złamaniem prawa. Zapowiedzieli złożenie wniosku do prokuratury oraz Najwyższej Izby Kontroli. 

 

ZOBACZ: Bosak: lekarze mówią, że kwarantanny paraliżują działanie ochrony zdrowia

 

WIDEO: konferencja posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby

  

Posłowie mówili, że żaden szpital nie przyjął sprzętu, który teraz zalega w magazynach Rezerw Materiałowych. Joński wskazał, że uwagi przekażą osobiście ministrowi Krasce. Określił sytuację jako "aferę wszech czasów w resorcie". Zaapelowali także do Marszałek Elżbiety Witek, by umieściła w porządku obrad o wniosek o polowanie komisji śledczej, mającej zbadać zakupy ministerstwa zdrowia. 

 

Sprawne respiratory

 

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministra zdrowia, odpierał zarzuty posłów Koalicji. Twierdził, że to "fantasmagorie". "Każdy z respiratorów zakupionych przez ministerstwo jest sprawny i gotowy do użycia" - powiedział. 

 

WIDEO: wypowiedź Wojciecha Andrusiewiczapo konferencji posłów KO

  

Wyjaśniał także, że dokumenty gwarancyjne, których brak stwierdzili posłowie, zostaną dostarczone "w momencie instalacji respiratorów w szpitalach". Dodał, że umowa zawarta była z zastrzeżeniem dostarczenia tych dokumentów. 

 

ZOBACZ: Pinkas: szczepionka na koronawirusa prawdopodobnie w tym roku

 

- Sprzęt jest w pełni kompletny, mógłby zostać wydany szpitalom. To, że sprzęt stoi w magazynach nie jest skandalem, nie ma na niego zapotrzebowania, jest to zapas na jesień - wytłumaczył rzecznik. Zapewnił, że środki niewydane na zakupy urządzeń zostaną zwrócone na konta Ministerstwa Zdrowia. 

laf/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie