Europejska agencja ostrzega. Zwiększona umieralność przez zanieczyszczone powietrze

Świat
Europejska agencja ostrzega. Zwiększona umieralność przez zanieczyszczone powietrze
Pixabay / stevepb
Co 8 zgon w Europie przez złą jakość powietrza

Zła jakość środowiska przyczynia się do 13 proc. zgonów w Europie - wynika z wtorkowego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Najpoważniejsze środowiskowe zagrożenie zdrowotne to zanieczyszczenie powietrza. Co roku prowadzi ono do ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów w UE.

Raport "Zdrowe środowisko, zdrowe życie: jak środowisko w Europie wpływa na zdrowie i samopoczucie", który bazuje na danych Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących przyczyn zgonów i zachorowań, wskazuje, że jakość europejskiego środowiska ma kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie.

 

"Pandemia COVID-19 to kolejny już sygnał ostrzegawczy, uświadamiający nam dotkliwie związek między naszymi ekosystemami a stanem naszego zdrowia. Musimy stawić czoła faktom: sposób, w jaki żyjemy, konsumujemy i wytwarzamy, jest szkodliwy dla klimatu i odbija się negatywnie na naszym zdrowiu" - podkreśliła w oświadczeniu komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakidu.

 

ZOBACZ: Ochrona środowiska i nauka o zdrowiu na lekcjach wychowawczych od września

 

Analiza EEA pokazuje, że drugim po zanieczyszczeniu powietrza zagrożeniem środowiskowym jest zanieczyszczenie hałasem. Prowadzi ono do 12 tys. przedwczesnych zgonów. Kolejne w kolejce są skutki zmian klimatu, zwłaszcza fale upałów.

Zwiększy podatność naa COVID-19

Europejska Agencja Środowiska podkreśliła, że są też wstępne dowody sugerujące, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może zwiększyć podatność na zachorowanie na COVID-19. Sprawa ta wymaga jednak dalszych badań.

 

Sytuacja dotycząca wpływu stanu środowiska na zdrowie jest zróżnicowana w różnych krajach. Między wschodem, a zachodem kontynentu są widoczne wyraźne różnice. Najwyższy odsetek krajowych zgonów z powodów środowiskowych (wynoszący 27 proc.) zanotowano w Bośni i Hercegowinie, a najniższy — w Islandii i Norwegii, gdzie wyniósł on 9 proc.

 

Na wyższe poziomy zanieczyszczenia i hałasu oraz na wysokie temperatury bardziej narażone są uboższe społeczności. Dodatkowo problemy zdrowotne, które są u nich bardziej nagromadzone zwiększają ich podatność na zagrożenia dla zdrowia związane ze środowiskiem.

 

ZOBACZ: O ekologii i ochronie środowiska. Podcast Bartosza Kurka

 

- Raport pokazuje, że w celu ochrony najbardziej wrażliwych osób w naszym społeczeństwie konieczne jest zdecydowane działanie — ponieważ ubóstwu często towarzyszą życie w złych warunkach środowiskowych i zły stan zdrowia. Odpowiednia reakcja na te powiązania musi stanowić część zintegrowanej strategii na rzecz sprzyjającej włączeniu społecznemu, bardziej zrównoważonej Europy - ocenił dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska Hans Bruyninckx.

Najgorzej mają mieszkańcy miast

Szczególnie podatni na zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza, wody, hałasu oraz wpływu chemikaliów są mieszkańcy miast. W raporcie podkreślono, że konieczne jest wprowadzenie zintegrowanego podejścia polityk dotyczących środowiska i zdrowia, aby móc walczyć z ryzykiem środowiskowym, a także chronić osoby najbardziej narażone.

 

Komisja Europejska zapewnia, że dostrzega problem i pracuje nad tym, by go zmniejszyć. - Wszyscy musimy zrozumieć, że dbając o naszą planetę, ocalamy nie tylko ekosystemy, lecz także życie, zwłaszcza osób najbardziej wrażliwych. Takie jest podejście Unii Europejskiej, a dzięki nowej strategii na rzecz bioróżnorodności, planowi działania dotyczącemu gospodarki o obiegu zamkniętym i innym, nadchodzącym inicjatywom zmierzamy do zbudowania prężniejszej i zdrowszej Europy dla jej obywateli i nie tylko — oświadczył komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkeviczius.

kło/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie