"Rozwój Trójmorza służy całej Unii Europejskiej". Prezydent mówił o największej od XVII w. szansie

Biznes
"Rozwój Trójmorza służy całej Unii Europejskiej". Prezydent mówił o największej od XVII w. szansie
Polsat News
Prezydent RP Andrzej Duda

- Przed Polską stoi szansa, największa od XVII w. i naszym zadaniem jest jej wykorzystanie - powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydent Andrzej Duda podczas organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych Konferencji Giełd Trójmorza.

Celem Konferencji, organizowanej przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, jest pogłębienie współpracy pomiędzy giełdami z krajów Trójmorza. Goście spotkania - m.in. z Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier - rozmawiają o wyzwaniach rynków kapitałowych, znaczeniu współpracy regionalnej oraz o zwiększeniu konkurencyjności regionu.

 

Duda powiedział dziennikarzom, że poniedziałkowa dyskusja w Krakowie poświęcona była temu jak budować rynek kapitałowy. Podkreślił, że cały czas wielkim marzeniem i celem państw z naszej części Europy jest doprowadzenie do poziomu rozwoju gospodarczego takiego jak na zachodzie Europy. 

 

"Tutaj jest wielkie pole do popisu"

 

- Jednym z bardzo ważnych elementów tego jest rozwój infrastruktury, dlatego cała współpraca w ramach Trójmorza zaczęła się wokół idei rozwoju infrastruktury, przede wszystkim infrastruktury komunikacyjnej, ale także infrastruktury energetycznej - powiedział prezydent.

 

Zaznaczył, że państwa Trójmorza to 1/3 powierzchni Unii Europejskiej i 1/4 mieszkańców Unii, ale to tylko 10 proc. rynku kapitałowego. - Tutaj jest wielkie pole do popisu i wielki obszar do nadrobienia tego, aby zwiększyć naszą pozycję w ramach UE, aby wzmocnić naszą część Europy - podkreślił Duda.

 

- Trzeba starać się mobilizować nasze firmy, żeby jak najwięcej inwestowały, trzeba starać się mobilizować nasze firmy przede wszystkim do tego, aby inwestować wzajemnie w krajach trójmorskich, inwestować w ramach Trójmorza - powiedział Duda.

 

Dodał, że trzeba także zapraszać do współpracy partnerów z całego świata, wyraził zadowolenie, że jest tu duże zainteresowanie ze strony prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Jak mówił, są też sygnały o zainteresowaniu współpracą ze strony władz Japonii. - Mam nadzieję, że być może uda się pozyskać tutaj w tej wielkiej gospodarce kolejnego partnera do współpracy w ramach Trójmorza - powiedział Duda

 

"Rozwój Trójmorza służy całej UE"

 

- Rozwój Trójmorza i współpraca w ramach Trójmorza służą całej Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Konferencji Giełd Trójmorza.

 

ZOBACZ: "Kwestia komunikacji na Podhalu ma wymiar ponadgraniczny i wpisuje się w ideę Trójmorza"

 

Prezydent zaznaczył, że rozmawiamy o współpracy rynków kapitałowych, ale można powiedzieć szerzej - jednego wielkiego rynku kapitałowego tej części Europy - Trójmorza. Jak zaznaczył, to jedna trzecia terytorium UE i jedna czwarta społeczeństwa UE. - I to tylko 10 proc. kapitału, więc to cały czas za mało, ale zarazem wielka perspektywa - ocenił.

 

Nadzieja na współpracę

 

Przypomniał, że współpraca w ramach Trójmorza rozwinęła się i ma wiele formatów, zaangażował się w nią biznes. Zwrócił przy tym uwagę na niebagatelną rolę rynku kapitałowego i fakt, że uczestnicy spotkania współtworzą ten rynek i mają wpływ na podmioty, które w poszczególnych krajach działają - często firmy z branż najnowocześniejszych technologii. Według prezydenta skłonienie ich do współpracy może dać efekt synergii.

 

Jednocześnie podkreślił, że przed Polską stoi szansa, największa od XVII w. i naszym zadaniem jest jej wykorzystanie.

 

- Mam nadzieję, że będziemy ze sobą współpracowali, budując pomyślność naszych krajów, naszych narodów, naszej części Europy, a w efekcie i całej Unii Europejskiej - powiedział.

 

- Bo nie mam żadnej wątpliwości, że rozwój Trójmorza, który tak mocno wpisuje się w ideę równego rozwoju państw w ramach Unii Europejskiej, współpraca Trójmorza, która ten rozwój naszej części Europy ma przyspieszyć, służy całej Unii Europejskiej, służy całej Wspólnocie - powiedział.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie