"Kwestia komunikacji na Podhalu ma wymiar ponadgraniczny i wpisuje się w ideę Trójmorza"

Polska
"Kwestia komunikacji na Podhalu ma wymiar ponadgraniczny i wpisuje się w ideę Trójmorza"
PAP/ Łukasz Gągulski

Kwestia komunikacji na Podhalu ma wymiar ponadgraniczny przez co wpisuje się w wielką ideę Trójmorza, w ideę rozwiązania problemów komunikacyjnych w naszej części Europy - mówił w czwartek w Zakopanem prezydent Andrzej Duda.

Podczas otwarcia w Zakopanem XI Międzynarodowego Forum Górskiego prezydent powiedział, że sam pochodzi z Małopolski i tereny Podhala, Spiszu oraz Orawy są mu bardzo dobrze znane.

 

- Każdy wie jak wygląda kwestia komunikacji na Podhalu. Od wielu lat, właściwie od dziesięcioleci, mamy cały czas ten sam problem - jak chodzi o dojazd do Zakopanego. Taki stan rzeczy denerwuje mieszkańców i zniechęca potencjalnych turystów, żeby przyjechać w ten jeden z najpiękniejszych rejonów naszego kraju w celach wypoczynkowych, bo wiadomo, że tam gdzie trudno jest dojechać, to nie są miejsca najlepsze, zwłaszcza na krótki wypoczynek. Jak ktoś wybiera się na tydzień czy dwa, to jest w stanie to przeboleć, ale jak ktoś wybiera się pod Tatry na weekend i jeden dzień musi stać w korkach, to wybierze inne miejsce - mówił Andrzej Duda.

 

"Ten problem trzeba rozwiązać w sposób sprytny"

 

Prezydent zaznaczył, że obecnie na odcinku między Krakowem a Nowym Targiem częściowo już została zrealizowana dwupasmowa Zakopianka, a częściowo jest w budowie. Według zapowiedzi dwupasmową drogą z Krakowa do Nowego Targu dojedziemy w 2023 r. Andrzej Duda przyznał, że będzie to rozwiązanie połowiczne, ponieważ - jak zauważył - "dojedziemy do Nowego Targu i pytanie co dalej?".

 

- Oczywiście ktoś powie, że to już pół biedy, bo w Nowym Targu się rozjadą na różne kierunki do Krościenka, na Bukowinę Tatrzańską, (do) Zakopanego czy Ludźmierza, ale problem dojazdu do Zakopanego pozostanie i tu rodzi się wielkie pytanie, jak tę kwestię załatwić - mówił prezydent.

 

- Ten problem trzeba rozwiązać w sposób sprytny, a zarazem jak najmniej dotkliwy, tak żeby nie zniszczyć Podhala, żeby nie wywołać konfliktów, żeby bez potrzeby nie realizować inwestycji, żeby zrobić to w sposób absolutnie optymalny. Nie chodzi o to, żeby pokryć gęstą siecią dróg całe Podhale, bo wtedy znikną tereny, na których dzisiaj ludzie mogą wypoczywać. Musi być to zrobione mądrze - przekonywał Andrzej Duda.

 

Prezydent zauważył, że krajowy ruch turystyczny się zwiększa, a przyczynę tego dopatruje się w rządowych programach prorodzinnych.

 

- Przeciętna polska rodzina może sobie dzisiaj pozwolić na korzystanie z walorów turystycznych naszego kraju, co do niedawna dla wielu rodzin nie było możliwe. Po prostu zwyczajnie nie było ich na to stać - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, "dzisiaj w wielu przypadkach, dzięki prorodzinnej polityce, która jest realizowana, jest to możliwe".

 

Turystyka

 

Prezydent mówił także o konieczności zachowania dla przyszłych pokoleń walorów przyrodniczych południowej Polski.

 

- Proszę przedstawicieli władz lokalnych, aby rozmawiali ze swoimi mieszkańcami, tymi którzy od pokoleń tutaj żyją i dla których kwestie związane z zachowaniem tradycyjnej kultury i walorów przyrodniczych, estetycznych, widokowych Podhala są tak niezwykle ważne. Oni bardzo często żyją z turystyki i z tego, że ludzie chcą tutaj przyjeżdżać, bo jest to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju i ma niezwykle ciekawą tradycję, niezwykle ciekawą, absolutnie unikatową kulturę, którą przecież wszyscy chcemy zachować - mówił prezydent.

 

Andrzej Duda podkreślił, że wielu polskich turystów staje się też gośćmi na Słowacji.

 

- I chcemy, żeby tak nadal było. Nie mamy nic przeciwko temu, żeby dzielić się tym dochodem z turystyki z naszymi sąsiadami, licząc oczywiście na to, że będzie również wzajemność z drugiej strony. To znaczy, że jak te możliwości komunikacyjne będą coraz lepsze, to oni także będą naszymi gośćmi i oni także będą nas tutaj, na Podhalu, w Zakopanem, w Nowym Targu, w Szczawnicy, w Krościenku i w innych miejscach odwiedzali - powiedział prezydent.

 

- Chcemy to ułatwić, to jest dzisiaj jeden z najważniejszych elementów, o którym śmiało mogę powiedzieć, że wpisuje się również w wielką ideę Trójmorza, bo jeżeli coś ma wymiar ponadgraniczny - a ta kwestia komunikacji tutaj, w rejonie Podhala, ma wymiar ponadgraniczny - to wpisuje się również w wielką ideę rozwiązania problemów komunikacyjnych w naszej części Europy - powiedział prezydent.

 

Głównym tematem Forum, którego gościem był w czwartek prezydent, są "potrzeby systemu transportowego w powiatach tatrzańskim i nowotarskim". Międzynarodowe Forum Górskie jest organizowane w Zakopanem od 2010 r. Wydarzenie organizuje Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

 

W czwartek prezydent udaje się jeszcze do Szaflar, gdzie złoży wizytę w Geotermii Podhalańskiej.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie