Negocjacje na Nowogrodzkiej. Tematem rekonstrukcja rządu

Polska
Negocjacje na Nowogrodzkiej. Tematem rekonstrukcja rządu
Polsat News
Siedziba Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie

Do późnego popołudnia trwała kolejna, poniedziałkowa tura rozmów liderów obozu Zjednoczonej Prawicy dot. rekonstrukcji rządu. Jak nieoficjalnie wiadomo, do kolejnego spotkania koalicjantów dojdzie w czwartek około południa.

Poniedziałkowe rozmowy przy Nowogrodzkiej z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i koalicjantów - lidera Solidarnej Polski - Zbigniewa Ziobro i szefa Porozumienia - Jarosława Gowina rozpoczęły się po godz. 11.

 

Po nich doszło do rozmowy w gronie PiS z udziałem szefa rządu. Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel poinformował, że konsultacje dotyczące rekonstrukcji rządu wciąż trwają. - O efektach rozmów poinformuje kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości - dodał Fogiel w rozmowie z dziennikarzami.

 

ZOBACZ: Spotkanie na Nowogrodzkiej ws. rekonstrukcji. Czy Emilewicz pożegna się z resortem?

 

Nowa umowa koalicyjna

 

Dotychczasowa umowa koalicyjna PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia obowiązywała do wyborów prezydenckich. W umowie znajdują się m.in. kwestie obsady stanowisk w rządzie przez ugrupowania wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy.

 

Pierwsze po wakacjach negocjacje w ramach Zjednoczonej Prawicy odbyły się w miniony czwartek. Po zakończeniu spotkania przedstawiciele wszystkich trzech partii przekonywali, że są optymistami, co do zawarcia kolejnej umowy koalicyjnej i ustalenia podstaw programowych.

 

Prezes PiS w rozmowie z PAP na początku sierpnia zapowiedział, że rekonstrukcja rządu odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października. Jak zaznaczył, plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12. Kaczyński pytany, czy koalicjanci z Solidarnej Polski i Porozumienia otrzymają w takim razie po jednym resorcie, stwierdził wówczas, że "przy takiej liczbie ministerstw, to po prostu wynika ze zwykłej arytmetyki, i to tak traktowanej bardzo - można powiedzieć - szczodrze dla naszych koalicjantów".

 

W obecnym rządzie Mateusza Morawieckiego funkcjonuje 20 ministerstw.

msl/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie