Sondaż: PiS wygrywa bez koalicjantów

Polska
Sondaż: PiS wygrywa bez koalicjantów
Polsat News/ zdj. ilustracyjne
W sondażu nie został uwzględniony ruch Szymona Hołowni

PiS jest w stanie wygrać wybory, gdyby zrezygnowało z koalicjantów, wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla Wirtualnej Polski. Startując samodzielnie, partia Jarosława Kaczyńskiego nadal cieszyłaby się największym poparciem wyborców.

PiS zdobyłoby 38,3 proc. poparcia, gdyby startowało poza dotychczasową koalicją Zjednoczonej Prawicy. Portal wPolityce.pl wyliczył, że partie koalicjantów PiS wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy nie przekroczyłyby progu wyborczego.

 

Porozumienie Jarosława Gowina uzyskałoby 1,7 proc. poparcia, zaś Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry 1,4 proc.

 

Najwięcej dla PiS i PO

 

Gdyby PiS wystartowało w koalicji Zjednoczonej Prawicy, tak jak w poprzednich wyborach, mogłoby liczyć na 41,3 proc. poparcia. Druga byłaby Koalicja Obywatelska, która zyskałaby 28,6 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazłaby się Konfederacja z 8,4 proc. popierających ja wyborców.

 

Lewica z 6,7 proc. oraz PSL z 5,9 proc. 

 

ZOBACZ: Jak Polacy oceniają rząd? Najnowszy sondaż

 

Próg wyborczy w wyborach do Sejmu wynosi 5 proc. dla partii i komitetów wyborczych wyborców. Koalicje ugrupowań muszą spełnić wymóg uzyskania minimum 8 proc. głosów.

 

9,1 proc. ankietowanych nie zdecydowało na kogo oddałoby głos. W sondażu nie został uwzględniony ruch Szymona Hołowni Polska 2050. Sondaż przeprowadził IBRIS dla Wirtualnej Polski w dniach 4-5 września 2020 na próbie 1100 osób.

laf/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie