Nawalny wybudzony ze śpiączki. "Reaguje, gdy się do niego mówi"

Świat
Nawalny wybudzony ze śpiączki. "Reaguje, gdy się do niego mówi"
PAP/EPA/YEVGENY FELDMAN
Aleksiej Nawalny

Berliński szpital Charite, w którym leczony jest Aleksiej Nawalny, poinformował w poniedziałek, że rosyjski opozycjonista został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, odłączony od respiratora i reaguje na mowę, a jego ogólny stan się polepszył.

Nawalny, który był odłączany od respiratora etapami, "reaguje, gdy się do niego mówi". Lekarze zastrzegli jednak, że długofalowe konsekwencje ciężkiego zatrucia pacjenta środkiem bojowym Nowiczok są nie do wykluczenia - poinformował szpital w komunikacie, w którym podkreślono, że decyzja o opublikowaniu informacji o stanie zdrowia opozycjonisty zapadła po konsultacjach z jego żoną.

 

"Próba zabójstwa przez otrucie"

 

W środę kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że badania "dowodzą jednoznacznie", iż Nawalny został zatruty środkiem bojowym z grupy Nowiczok i stał się ofiarą "próby zabójstwa przez otrucie", której celem było uciszenie go i oświadczyła, że potępia "w najsilniejszy możliwy sposób" próbę otrucia opozycjonisty. Merkel zażądała też, by Moskwa jak najszybciej wyjaśniła sprawę ataku na opozycjonistę.

 

Laboratorium Bundeswehry ustaliło, po zbadaniu próbek krwi Nawalnego, że został on zatruty środkiem bojowym z grupy Nowiczok, którym usiłowano też zabić byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córkę Julię w marcu 2018 roku w Salisbury na południu Anglii.

 

Nazajutrz Merkel oświadczyła, że reakcja Niemiec i Unii Europejskiej na próbę otrucia lidera antykremlowskiej opozycji zależeć będzie od postępowania Rosji.

 

ZOBACZ: Alaksandr Łukaszenka twierdzi, że przechwycił rozmowę Warszawa-Berlin. Chodzi o Nawalnego

 

Rosja zaprzecza, by Kreml był odpowiedzialny za atak na opozycjonistę. Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę, że odnotowuje "liczne wrogie wobec Rosji" oświadczenia związane ze stanem zdrowia Nawalnego. Resort stwierdził też, że nad środkami bojowymi zaliczanymi do grupy określanej nazwą Nowiczok pracowano na Zachodzie, w tym w USA.

 

Dzień później brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab oświadczył, że Rosja musi wyjaśnić okoliczności zatrucia opozycjonisty Nowiczokiem, a użycie w takiej sytuacji broni chemicznej jest "gangsterstwem w czystej postaci".

 

W poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że w związku z próbą otrucia Nawalnego Merkel nie wyklucza objęcia sankcjami gazociągu Nord Stream 2, który ma sprowadzać rosyjski gaz do Niemiec.

 

Poczuł się źle na pokładzie samolotu

 

Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu, lecącego z Tomska do Moskwy, i stracił przytomność.

 

Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do kliniki Charite w Berlinie.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie