NATO zbiera się w sprawie Nawalnego

Świat
NATO zbiera się w sprawie Nawalnego
PAP/EPA/ SERGEI ILNITSKY
Nawalny trafił do szpitala 20 sierpnia

W piątek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej - poinformowało NATO. Ambasadorowie państw należących do Sojuszu będą dyskutować o implikacjach próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Biuro prasowe organizacji nie informuje o szczegółach spotkania. W piątek po jego zakończeniu ma się odbyć konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

 

ZOBACZ: Aleksiej Nawalny na oddziale reanimacji. Rzeczniczka: został otruty

 

W środę mówił on, że Rosja musi przeprowadzić pełne i przejrzyste śledztwo w sprawie próby otrucia Nawalnego. Zapowiedział też konsultacje w tej sprawie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiadomiła w środę, że lider antykremlowskiej opozycji stał się ofiarą "próby zabójstwa przez otrucie", której celem było uciszenie go. Oświadczyła, że potępia próbę otrucia Nawalnego.

Oskarżenia o otrucie Nawalnego

Badające pobrane próbki od Nawalnego laboratorium Bundeswehry wykryło, że Nawalny został zatruty środkiem bojowym z grupy Nowiczok.

 

ZOBACZ: "Niepokojąca sytuacja ogólna". Nowe informacje o Nawalnym

 

Szpital Charite w Berlinie, w którym leży pogrążony w śpiączce i podłączony do respiratora Nawalny, poinformował w środę, że stan opozycjonisty jest poważny, choć symptomy zatrucia słabną. Lekarze twierdzą, że czeka go długa rekonwalescencja, choć nadal nie można wykluczyć długofalowych konsekwencji zatrucia.

 

Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany szczegółowym badaniom.

 

kło/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie