Intensywne opady deszczu, możliwe podtopienia. Prognoza na poniedziałek, 7 września

Polska
Intensywne opady deszczu, możliwe podtopienia. Prognoza na poniedziałek, 7 września
PAP/Darek Delmanowicz
Początek tygodnia zapowiada się deszczowo

Początek tygodnia zapowiada się pod znakiem powolnej poprawy pogody, ale nie wszędzie. Na południu i południowym wschodzie nadal będzie intensywnie padać, a przez to możliwe są nawet lokalne podtopienia. Warto sprawdzić szczegółową prognozę i ostrzeżenia.

W poniedziałek najlepszej pogody spodziewamy się w regionach zachodnich i centralnych, gdzie będzie słonecznie i sucho. Na pozostałym obszarze będzie padać, przeważnie słabo i przelotnie.

 

Jedynie na południu i południowym wschodzie w pierwszej połowie dnia przechodzić będą opady o charakterze ciągłym oraz umiarkowanym i dużym natężeniu, podczas których może spaść od 15 do 30 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, a lokalnie nawet do 50 litrów.

 

Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorek

Możliwe lokalne podtopienia

 

W województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim do godzin południowych i popołudniowych nadal obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

 

ZOBACZ: Rekordowe upały w Kalifornii. Klimatolodzy: to rezultat działalności człowieka

 

Możliwe są gwałtowne wezbrania, głównie mniejszych cieków wodnych, z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych. Lokalnie może dojść do podtopień zabudowań i dróg.

 

Nadal będzie chłodno

 

Temperatura nie ulegnie większym zmianom, nadal będzie poniżej 20 stopni. Termometry pokażą maksymalnie od 15 stopni na południowym wschodzie do 19 stopni na południowym zachodzie i w centrum kraju.

 

ZOBACZ: Zgierz: wiatr porwał blaszany garaż. W środku był mężczyzna

 

Wiatr z zachodu będzie umiarkowany i silny, w porywach może dochodzić do 40 km/h, a przy tym potęgować odczucie chłodu, szczególnie w strefie pełnego zachmurzenia i opadów.

 

WIDEO: Prognoza pogody na poniedziałek, 7 września

  

Ciśnienie coraz wyższe

 

Ciśnienie rośnie, w samo południe wyniesie od 1018 hPa na północy do 1023 hPa na zachodzie.

 

ZOBACZ: Zatoka Gdańska. Trąby wodne nad Bałtykiem [WIDEO]

 

Biomet tylko na zachodzie i w centrum będzie korzystny dla naszego samopoczucia, na pozostałym obszarze pozostanie niekorzystny, co może się objawiać bólem głowy i sennością.

 

Wtorek słoneczny i ciepły

 

Wtorek przyniesie nam poprawę pogody, zwłaszcza na południu, gdzie niebo będzie pogodne, w wielu miejscach niemal bezchmurne. Im dalej na północ, tym chmur będzie więcej, ale padać nie powinno.

 

Temperatura zacznie rosnąć. W najcieplejszym momencie odnotujemy od 16-17 stopni na północy do 21-22 stopni na południu.

Łukasz Mielczarek/twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie