Potężny tajfun uderzy w Japonię. Zalecono ewakuację 8 mln osób

Świat
Potężny tajfun uderzy w Japonię. Zalecono ewakuację 8 mln osób
Reuters
Haishen doprowadził do zamknięcia fabryk, szkół i przedsiębiorstw w zachodniej Japonii

Ponad 200 tys. mieszkańców Japonii otrzymało nakaz ewakuacji z obszarów zagrożonych zbliżającym się tajfunem Haishen - poinformowały w niedzielę władze. Łącznie około 8 mln osób w regionie Kiusiu na południu kraju zalecono opuszczenie domów.

Eksperci spodziewają się, że Haishen, który pojawił się kilka dni po tajfunie Maysak, jednym z najsilniejszych w regionie w ostatnich latach, wkrótce przybierze na sile, przynosząc ulewne deszcze, gwałtowne sztormy i wiatry przekraczające 160 kilometrów na godzinę.

 

Zamknięte fabryki i szkoły, odwołane loty

 

Japońska agencja meteorologiczna wezwała do podjęcia środków ostrożności, ponieważ możliwe są rekordowe opady, wysokie fale wzdłuż wybrzeża oraz powodzie na obszarach nisko położonych.

 

 

Mieszkańcom zalecono przeniesienie się do wyznaczonych schronień takich jak szkoły i domy kultury. Lokalne media donoszą, że niektórzy zdecydowali się wynająć pokoje w hotelach, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w zatłoczonych publicznych schroniskach.

 

ZOBACZ: Japonia. Przerwano poszukiwania załogi frachtowca Gulf Livestock 1

 

Haishen doprowadził do zamknięcia fabryk, szkół i przedsiębiorstw w zachodniej Japonii, odwołano również setki lotów i połączeń kolejowych. Do poniedziałku rano ma on dotrzeć do Korei Południowej, gdzie podniesiono ostrzeżenie przed żywiołem do najwyższego stopnia.

 

 

Tajfun zmusił również japońską straż przybrzeżną do wstrzymania poszukiwań załogi frachtowca, który zatonął podczas sztormu na Morzu Wschodniochińskim. Statek transportował blisko 6 tys. sztuk bydła.

 

 

emi/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie