Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA
W Brazylii liczba zakażonych przekroczyła 4 mln

Tylko jednej doby w Hiszpanii wykryto ponad 10 tys. zakażonych koronawirusem. To rekord od początku pandemii. W Wielkiej Brytanii zmarło kolejne 10 osób. Pod względem liczby zgonów Zjednoczone Królestwo zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

Zapis relacji
Relacja zakończona

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ogłosił w piątek, że odsetek pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa wyniósł w czwartek w całym stanie 0,92 proc. i czwarty tydzień z rzędu utrzymuje się poniżej 1 proc.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 8975 zakażeniach koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby. To najwyższy dobowy przyrost od początku pandemii w tym kraju. Rekordowym dotąd dniem był 31 marca, gdy stwierdzono 7578 nowych infekcji.

Komisja Europejska przedstawiła w piątek propozycję, by wszelkie środki podejmowane przez państwa członkowskie, które ograniczają swobodne przemieszczanie się w związku z pandemią koronawirusa, były skoordynowane na szczeblu UE i jasno podawane do wiadomości publicznej.

W piątkowym komunikacie ministerstwo zdrowia Portugalii oświadczyło, że podczas minionych 24 godzin zanotowano 406 nowych pacjentów z SARS-CoV-2. Przypomniano, że dobę wcześniej potwierdzono 418 zakażeń koronawirusem. Łączna liczba przypadków infekcji w tym kraju wynosi już 59 457.


W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zainfekowało się koronawirusem ponad 10,4 tys. osób - podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Jest to najwyższy przyrost zanotowany od początku epidemii w ciągu 24 godzin.

Do ostrołęckiego sądu trafił akt oskarżenia wobec kobiety, która w kwietniu br. - choć wiedziała o zarażeniu koronawirusem - pojechała z mężem na zakupy - poinformowała w piątek prokuratura z Ostrołęki. W śledztwie kobieta przyznała się do winy.

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w dniach 3-20 grudnia, których gospodarzami są Norwegia i Dania zostaną znacznie ograniczone geograficznie z powodu pandemii koronawirusa. W każdym z tych krajów mecze odbędą się tylko w jednym mieście.

 

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 10 osób i wykryto 1940 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od 30 maja - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

Władze sanitarne Pragi zdecydowały w piątek o przywróceniu od 9 września obowiązku noszenia maseczek ochronnych w sklepach i centrach handlowych. Wprowadzono także w czeskiej stolicy zakaz działalności restauracji i klubów nocnych po godzinie 24.

 

W Bawarii ponownie doszło do opóźnień w dostarczaniu osobom testowanym na nosicielstwo koronawiusa wyników badań, czego powodem są problemy informatyczne prywatnej firmy Ecolog, której zlecono przeprowadzanie testów - podał w piątek rzecznik bawarskiego resortu zdrowia.

Rząd Japonii zapowiedział w piątek, że poniesie koszty zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi dla wszystkich mieszkańców kraju oraz ustanowi fundusze na rekompensatę za możliwe skutki uboczne szczepień.

Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem u jednej z pielęgniarek Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowej (DCTK) we Wrocławiu wstrzymano przyjęcia pacjentów na oddziały Hematologiczny, Transplantologiczny oraz Immunologiczny.

- Posiadanie szczepionki na koronawirusa nie jest wymagane do zorganizowania przełożonych na 2021 rok igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich – stwierdził dyrektor zarządzający komitetu organizacyjnego IO w Tokio Toshiro Muto.

Na najnowszej liście powiatów w strefie czerwonej znalazł się m.in. powiat limanowski (woj. małopolskie). Z ogłoszoną w piątek decyzją nie zgadza się starosta limanowski Mieczysław Uryga i zapowiedział jej weryfikację.

Zdaniem starosty limanowskiego zakażeń w innych powiatach jest więcej, mimo to nie są one w czerwonej strefie. Według piątkowych danych sanepidu w powiecie limanowskim jest 546 osób zakażonych, z czego 246 to osoby wyleczone. Aktywnych przypadków jest 300. Minionej doby zachorowało tam pięć osób.

- Będziemy weryfikować, czy nie jesteśmy dyskryminowani, ponieważ byliśmy i jesteśmy przygotowani na epidemię. Ja nie czuję satysfakcji z ogłoszenia naszego powiatu strefą czerwoną. Nie zgadzam się z tą decyzją. Inne powiaty odnotowują więcej zakażeń, a nie znajdują się w czerwonej strefie. Mieszkańcy też są tym poruszeni – powiedział starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Szwedzki zespół wyizolował przeciwciało, tzw. nanociało, które unieszkodliwia białko wirusa SARS-CoV-2 niezbędne mu do wnikania do komórek. Zdaniem badaczy przeciwciało może posłużyć do opracowania skutecznej terapii.

Na łamach pisma „Nature Communications” naukowcy z Instytutu Karolinska opisali obiecujące odkrycie, które może pomóc w walce z koronawirusem. Udało im się wyizolować małe przeciwciało atakujące białko spike, za pomocą którego koronawirus SARS-CoV-2 łączy się z receptorami ACE2 na komórkach i wnika do ich wnętrza.

Badania kliniczne pierwszej i drugiej fazy wykazały, że rosyjska szczepionka przeciwko COVID-19 wytworzyła przeciwciała u biorących w nich udział ochotników – poinformował w piątek prestiżowy magazyn „Lancet”. Brakuje jednak wyników testów trzeciej fazy, które dopiero niedawno się zaczęły.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. sputnikvaccine.com

 

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) poinformował w piątek, że Polska zawarła z nim umowę, na mocy której uzyska linię kredytową w wysokości do 650 mln euro na finansowanie walki z pandemią koronawirusa i jej skutkami.

Jak podał EBI, jest to kolejny instrument, które zwiększy bezpieczeństwo finansowania kroków, jakie podejmuje polski rząd w ramach walki ze skutkami pandemii.

Kolejny nauczyciel z Zespołu Szkół w Unisławiu (Kujawsko-Pomorskie) jest zakażony koronawirusem — poinformował wójt gminy Jakub Danielewicz. Na kwarantannę trafiło 68 nauczycieli. Sanepid zadecydował o nauczaniu zdalnym, które będzie realizowane od poniedziałku.

U dwóch uczennic technikum Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Świdwinie stwierdzono zakażenie koronawirusem. Dwie klasy do 13 września pozostają na kwarantannie. Zalecono tam naukę w trybie zdalnym - poinformowała rzeczniczka wojewódzkiego Sanepidu Małgorzata Kapłan.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. Google Street View

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ostrzegł w piątek władze 17 wspólnot autonomicznych kraju przed zbyt pochopnym zamykaniem placówek oświatowych w sytuacji stwierdzenia w nich przypadków zakażenia koronawirusem.

Podczas wideokonferencji Sanchez zapowiedział, że jego rząd będzie blisko przyglądał się rozwojowi sytuacji epidemiologicznej w szkołach po rozpoczęciu w nich zajęć. Inauguracja roku szkolnego w większości placówek została zaplanowana na poniedziałek.

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało w piątek o rekordowym przyroście zakażeń nowym koronawirusem w ciągu doby. W czwartek testy potwierdziły 137 przypadków SARS-CoV-2. Od marca stwierdzono w kraju 37 zgonów na Covid-19.

47 proc. osób, u których potwierdzono zakażenia koronawirusem, to kobiety, wśród wszystkich zakażonych 7,6 proc. to dzieci – mówił w piątek podczas posiedzenia Rady Gabinetowej główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Poinformował, że Polska jest na 16 miejscu w Europie pod względem liczby nowych przypadków zakażeń.

Ostatniej doby wyzdrowiało 1227 osób. To największy dobowy przyrost ozdrowieńców od początku epidemii – podało w piątek w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia.

W ramach wprowadzonego od piątku w Austrii oznaczania kolorami stopnia zagrożenia koronawirusowego w poszczególnych regionach w strefie żółtej czyli średniego ryzyka znalazły się Wiedeń, Linz i Graz oraz powiat Kufstein w Tyrolu - poinformowano na rządowej konferencji prasowej w Wiedniu.

W kwarantannie znalazł się oddział psychiatryczny bielskiego szpitala pediatrycznego, w którym przebywa 12 dzieci. Na COVID-19 zachorowała jedna z pielęgniarek – poinformowała w piątek dyrektor szpitala Ewa Bachta.

W trzech na ponad 2,3 tys. szkół w woj. kujawsko-pomorskim występują problemy związane z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Szkoła w Bydgoszczy nie funkcjonuje do 7 września, w Unisławiu do 4 września wprowadzono dni dyrektorskie, a w Wałdowie na kwarantannę trafiła jedna klasa.

Z 18 do 10 spadła liczba powiatów objętych strefami czerwonymi i żółtymi. W czerwonej znalazły się trzy powiaty, w żółtej – siedem – podał w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Resort nie wyklucza zmiany przepisów o organizacji wesel.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ.

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 5110 zakażeń koronawirusem; tym samym po raz pierwszy od połowy sierpnia przyrost infekcji przekroczył 5 tys. Zmarło od czwartku 121 osób z Covid-19. Łączna liczba zakażeń wynosi teraz 1 015 105, a zgonów - 17 649.

W piątek przybyło dziewięć nowych przypadków koronawirusa wśród górników, a kolejnych 40 osób uznano za ozdrowieńców - wynika z informacji kopalń. Obecnie z COVID-19 zmaga się 259 górników – 80 proc. mniej niż niespełna miesiąc temu, kiedy liczba zakażeń sięgała 1,3 tys.

U ośmiu pracowników poznańskiej firmy K.R.U.K. Technika i Energia potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska.

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Więcej przeczytasz tutaj.

Do 21 osób wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu – poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej Cyryla Staszewska.

Polska zawarła umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), dzięki czemu uzyska linię kredytową do wysokości 650 mln euro na finansowanie działań w ramach walki z pandemią - poinformował Europejski Bank Inwestycyjny w piątek.

650 mln euro w ramach linii kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego otrzyma Polska na finansowanie działań dot. pandemii; zwłaszcza w obszarach opieki zdrowotnej i ochrony ludności - poinformował w piątek EBI.

Kolejny rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem zanotowały Węgry: w ciągu ostatniej doby stwierdzono 459 nowych infekcji – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 2723 zakażenia koronawirusem, 51 chorych na Covid-19 zmarło, a 937 wyzdrowiało - przekazał w piątek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwięcej infekcji wykrytych jednego dnia od początku pandemii.

Minister zwrócił uwagę, że minionej doby hospitalizowano rekordową liczbę zakażonych - 532 osoby.

O trzecim dniu z rzędu z rekordowym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2 w Czechach poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia - poprzedniego dnia zanotowano 680 nowych przypadków. Łącznie od początku pandemii pozytywne testy miało prawie 26,5 tys. badanych. Od 1 marca zmarło 426 osób.

Piątek to w Indiach kolejny dzień, kiedy zgłoszono ponad 83 tys. zakażeń koronawirusem, zwiększając ogólną liczbę infekcji w tym kraju od wybuchu pandemii do ponad 3,94 mln - poinformowało indyjskie ministerstwo zdrowia.

W ciągu minionej doby przybyło 83 341 nowych przypadków.

Kannabidiol (CBD), składnik konopi nie posiadający działania psychoaktywnego, może pomóc ograniczyć nadmierny proces zapalny w płucach, prowadzący do zgonu u części chorych na COVID-19 – informują naukowcy na łamach pisma „Cannabis and Cannabinoid Research”.

W końcu kwietnia br. RPO Adam Bodnar informował, że zaskarżył do WSA decyzję premiera Mateusza Morawieckiego zobowiązującą Pocztę Polską do przygotowania wyborów korespondencyjnych.

Łączna liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 782, do 246 948 - wynika z danych, które opublikował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Meksyku 5 937 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 530 kolejnych zgonów - poinformowało w czwartek wieczorem czasu lokalnego meksykańskie ministerstwo zdrowia.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano trzecią dobę z rzędu z ponad tysiącem zgonów na Covid-19. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA powiększył się w czwartek o 1080 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (JHU).

Władze poszczególnych części Zjednoczonego Królestwa nie porozumiały się w czwartek co do tego, które kraje powinny zostać zdjęte z listy tych, skąd można przyjeżdżać bez konieczności kwarantanny, czym zdezorientowały przebywających za granicą Brytyjczyków.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Brazylii przekroczyła cztery miliony - poinformowało w czwartek brazylijskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w tym kraju 43 773 nowe infekcje i 834 kolejne zgony.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie