Dworczyk: pracujemy nad uproszczeniem procedur osiedlania się w Polsce potomków obywateli I i II RP

Polska
Dworczyk: pracujemy nad uproszczeniem procedur osiedlania się w Polsce potomków obywateli I i II RP
Polsat News
Rząd zapowiedział "Bon Pierwszaka"

- Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które uproszczą procedury osiedlania się w Polsce potomków obywateli I i II RP mieszkających obecnie za granicą - powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

- Dzisiaj prezentujemy jeden z programów realizowanych przez rząd polski, którego celem jest wsparcie Polaków poza granicami kraju, w szczególności kładziemy nacisk na Polaków na Wschodzie, mieszkających na kresach I i II Rzeczpospolitej – mówił Dworczyk podczas konferencji prasowej.


- Ten program to wyraz dbałości o to, żeby Polacy, nasi rodacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, mogli utrzymywać, kultywować polską kulturę, język, obyczaje. Rząd PiS zawsze przykładał szczególną rolę do wspierania naszych rodaków poza granicami kraju – dodał.

 

 

- Wprowadziliśmy w 2007 r. ustawę o Karcie Polaka, ta ustawa została znowelizowana w roku 2016, żeby ułatwić i wzmocnić kontakt rodaków z Polską. Teraz rozpoczynamy prace nad kolejnymi rozwiązaniami, dzięki którym na terenie naszego kraju będą mogli spokojnie osiąść potomkowie mieszkańców I i II Rzeczypospolitej - mówił Dworczyk.

 

ZOBACZ: Polacy odebrali bony turystyczne o wartości 0,5 mld zł

 

- Ten program to wyraz dbałości o to, żeby Polacy, nasi rodacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, mogli utrzymywać, kultywować polską kulturę, polski język, polskie obyczaje. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zawsze przykładał szczególną rolę do wspierania naszych rodaków poza granicami kraju - powiedział Dworczyk.

 

Wskazał, że w poprzedniej kadencji zwiększono fundusze przeznaczone na wsparcie Polonii i Polaków poza granicami kraju oraz uruchomiono wiele programów. W tej kadencji, jak zaznaczył, powołano pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków poza granicami kraju. Został nim Jan Dziedziczak.

 

- Rodacy poza granicami to olbrzymi potencjał - podkreślił Dworczyk. Podał, że dzięki programowi Bon Pierwszaka kilka tysięcy polskich dzieci, m.in. na Łotwie, Litwie, Białorusi i Ukrainie otrzymuje wsparcie.


Według rządu bon ma "aktywnie wspierać Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny" oraz "zachęcać i motywować rodziców do zapisywania dzieci do polskich szkół".


Bon ma także "podnosić atrakcyjność polskich szkół w krajach objętych projektem” oraz „aktywizować środowiska uczniowskie i promuje pozytywny wizerunek Polski".

 

prz/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie