Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia przedstawi w czwartek plan na jesień

Polska
Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia przedstawi w czwartek plan na jesień
Polsat News
Andrusiewicz wskazał, że w środę padł rekord w liczbie osób, które wyzdrowiały

- W czwartek minister zdrowia przedstawi plan działań na jesień – powiedział na środowej konferencji rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. W związku z tym, jak zaznaczył, nowa lista powiatów z obostrzeniami będzie ogłoszona w piątek.

W czwartek minister zdrowia ma ogłosić strategię działań na jesień. Pan przygotowywany był jeszcze przez byłego ministra Łukasza Szumowskiego. Rzecznik nie zdradził żadnych szczegółów zaplanowanej na czwartek konferencji.

 

Dużo testów

 

Andrusiewicz zwracał uwagę, że przy dużej liczbie testów liczba wyników pozytywnych jest dość ograniczona. Dodał, że nie należy przyzwyczajać się do tego pułapu. Zaznaczył, że w Polsce liczba przypadków jest "sinusoidalna".

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Prawie 600 zakażeń, 20 osób zmarło

 

Rzecznik wskazał, że w środę padł rekord w liczbie osób, które wyzdrowiały - 835. Zdaniem Andrusiewicza nie ma w Polsce ciężkiego przebiegu choroby, większość osób "choruje bezobjawowo lub niskoobjawowo" . - Choć jest dość duża skala wzrostów to, jak widzimy, liczba zajętych łóżek  w szpitalach nie rośnie - dodał.

 

Wesela i koronawirus

 

Rzecznik przypomniał, że wesela są wciąż źródłem zachorowań. Ogniska zachorowań po imprezach rodzinnych pojawiły się w kilku województwach. Jak powiedział, atmosfera swobody i bliskości ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa.

 

ZOBACZ: "Żółte" i "czerwone" powiaty [LISTA]

 

Apelował o ograniczenie uczestnictwa w weselach oraz o zwrócenie uwagi na własne bezpieczeństwo.

 

Nowe zasady

 

Nowe regulacje zakładają m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. Przewidują także, że lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów.

 

ZOBACZ: Zmiana przepisów dotyczących izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19

 

Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

laf/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie