Miliardy dla samorządów. Ruszyły pierwsze wypłaty

Polska
Miliardy dla samorządów. Ruszyły pierwsze wypłaty
Facebook/Mateusz Morawiecki

We wtorek wyszły przelewy na łączną kwotę 6 mld zł w ramach pierwszej puli środków z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do 16 urzędów wojewódzkich - poinformował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

"Dobra wiadomość z samego rana! Dziś z Kancelarii Premiera wyszły przelewy do 16 urzędów wojewódzkich na łączna kwotę 6000000000 złotych w ramach pierwszej puli środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, zgodnie z promesami które wręczałem samorządom podczas moich wizyt w zeszłych miesiącach" - napisał premier.

 

 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma wspierać realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Gminy, powiaty i miasta mogą wykorzystać pieniądze np. na szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej.

 

Wsparcie udzielane jest na wniosek jednostki, składany przez elektroniczną skrzynkę podawczą do Prezesa Rady Ministrów – za pośrednictwem właściwego wojewody.

 

Jak podało MR, dystrybucja 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów została obliczona wg specjalnego algorytmu. Szczególne wsparcie dostaną gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które – bez względu na rozmiar – dostaną po co najmniej 0,5 mln zł. Dodatkowe 6 mld złotych zostanie rozdysponowane przez Prezesa Rady Ministrów na konkretne inwestycje proponowane przez samorządy.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie