Jeff Bezos pobił rekord zamożności. Pękła granica 200 miliardów dolarów

Biznes
Jeff Bezos pobił rekord zamożności. Pękła granica 200 miliardów dolarów
commons.wikimedia.org/CC BY 2.0/fot. Seattle City Council
W 2020 roku stan posiadania Jeffa Bezosa zwiększył się aż o ponad 87 miliardów dolarów

Założyciel i właściciel Amazona jest pierwszym w historii biznesmenem, którego majątek przekroczył poziom 200 miliardów dolarów. Za Jeffem Bezosem na liście najbogatszych ludzi świata lokują się: Bill Gates (124 mld), Mark Zuckerberg (115 mld) i Elon Musk (101 mld).

Rajd amerykańskich gigantów z branży technologicznej pozwolił wzbogacić się właścicielom ich akcji. Majątek Jeffa Bezosa, szefa Amazona, przekroczył  200 miliardów dolarów, po tym jak akcje spółki osiągnęły rekordowy poziom. Oznacza to, że amerykański przedsiębiorca jest pierwszym człowiekiem w historii z tak dużym majątkiem.

 

ZOBACZ: Jeff Bezos przeznaczy 10 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatycznymi

Była żona Bezosa drugą najbogatszą kobietą

Na wzroście ceny akcji spółki zyskała także była żona Bezosa, MacKenzie Scott, którą od stania się najbogatszą kobietą na świecie dzieli jedynie pół miliarda dolarów.

 

Nie tylko Amazon podrożał. Giełdowa środa na Wall Street przyniosła wzrost wartości Tesli, której akcje poszły w górę o 6,4 proc. Doprowadziło to do zwiększenia majątku prezesa spółki, Elona Muska, do 101 miliardów dolarów.

 

ZOBACZ: "Forbes": szef Amazona Jeff Bezos najbogatszym człowiekiem świata

 

W 2020 roku stan posiadania Jeffa Bezosa zwiększył się aż o ponad 87 miliardów dolarów, a majątek Elona Muska o 73,6 miliard. Przy wspomnianych wynikach blado wypada zysk Billa Gatesa, który wyniósł w tym roku "jedynie" 11,2 miliarda dolarów.

 

10 najbogatszych ludzi na świecie, źródło: Bloomberg
10 najbogatszych ludzi na świecie, źródło: Bloomberg

 

 Oburzeni na miliarderów

Według danych zebranych przez Bloomberga, pomimo trwającej pandemii, 500 najbogatszych ludzi świata zarobiło w tym roku 809 miliardów dolarów. Budzi to zaskoczenie części społeczeństwa ze względu na fatalną sytuację gospodarczą na świecie, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Stopa bezrobocia w USA ponownie zbliża się do 11  proc, a decydenci Rezerwy Federalnej szukają sposobów na powstrzymanie jej wzrostu.

 

ZOBACZ: Bezos i Gates wzbogacili się na kryzysie. Kto stracił?

 

W Ameryce coraz częściej słychać głosy niezadowolenia z nierówności społecznych, a także nawołujące do zwiększenia podatków od "olbrzymich" zysków kapitałowych.

 

- Nie możemy nadal pozwalać, aby tacy miliarderzy jak Jeff Bezos i Elon Musk stali się nieprzyzwoicie bogaci, podczas gdy miliony Amerykanów stoją w obliczu eksmisji, głodu i ekonomicznej desperacji. Nadszedł czas, aby fundamentalnie zmienić nasze priorytety na szczeblu państwowym - powiedział Bernie Sanders, senator z ramienia Partii Demokratycznej.

 

Tekst powstał we współpracy z portalem comparic.pl

Piotr Klimont/ comparic.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie