Dodatki emerytalne dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Decyzja prezydenta

Polska
Dodatki emerytalne dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Decyzja prezydenta
Polsat News
Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która wprowadza dodatki emerytalne dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Z nowych świadczeń, za którymi prezydent opowiedział się 31 sierpnia w 40-lecie porozumień sierpniowych, będzie mogło skorzystać ok. 10 tys. opozycjonistów z okresu PRL.

"Podstawowym celem ustawy jest przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł" - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta, dodając, że ustawa zawiera także inne rozwiązania zwiększające pomoc państwa dla tej grupy społecznej.

 

"Zmniejszeniu ulegną różnice w uprawnieniach osób zaangażowanych w działalność niepodległościową w latach 1939-1956 i 1957-1989" - podkreślono.

 

Prawo do świadczenia wyrównawczego

 

Zgodnie z ustawą, każda osoba o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł brutto, będzie miała prawo do świadczenia wyrównawczego. Wysokość tego świadczenia będzie odpowiadała kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2400 zł a kwotą emerytury lub renty pobieranej przez osobę uprawnioną.

 

ZOBACZ: Zmiany dla emerytów z rocznika 1953. Prezydent podpisał nowelizację

 

"Świadczenie, corocznie waloryzowane, będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej i wypłacane przez Zakład Ubezpieczenia Społecznego bądź Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z emeryturą i rentą" - podkreślono w komunikacie.

 

Dodatkowe uprawnienia

 

Ponadto w ustawie przewidziano szereg dodatkowych uprawnień, m.in. przyznanie 50-procentowej ulgi taryfowej na przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz 51-procentowej ulgi taryfowej na przejazdy określonymi środkami publicznego transportu zbiorowego.

 

"Kolejnym rozwiązaniem jest umożliwienie Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zlecania organizacjom pozarządowym wykonywania zadań opiekuńczych na rzecz działaczy opozycji antykomunistycznej" - dodała Kancelaria Prezydenta.

 

ZOBACZ: "Nie powinno być żadnego wieku emerytalnego. To jest jakiś skandal"

 

Trzecią formą wsparcia - jak dodano w komunikacie - jest umożliwienie Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacania składek za działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, które nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury lub renty. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

 

Z nowelizacji - jak przewidywało na etapie prac parlamentarnych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - skorzysta ok. 10 tys. opozycjonistów z okresu PRL-u, którzy z powodu działalności na rzecz niepodległej Polski nie mogli uzyskiwać zarobków i odprowadzać składek emerytalno-rentowych. Resort polityki społecznej szacuje, że łączny koszt z budżetu państwa w związku z wprowadzonymi przepisami wyniesie ok. 62 mln zł rocznie. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie