Awaria w "Czajce". Policja weszła do stołecznego ratusza i MPWiK

Polska
Awaria w "Czajce". Policja weszła do stołecznego ratusza i MPWiK
PAP/Leszek Szymański
Miejsce, w którym nieczystości z wielu dzielnic Warszawy wpływają do Wisły

"Na polecenie prokuratury do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Urzędu m. st. Warszawy weszła po godz. 17:00 policja" - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Jak dodała, funkcjonariusze zabezpieczają dokumenty.

We wtorek po południu Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała, że śledczy zajęli się sprawą sobotniej awarii w "Czajce" m.in. po informacjach medialnych. Dotyczy "niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób oraz mienia". 

 

ZOBACZ: Awaria oczyszczalni "Czajka". Prokuratura wszczęła śledztwo

 

Śledczy uważają, że przedostanie się ścieków do Wisły mogło spowodować również zagrożenie epidemiologiczne i zanieczyszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

 

Wniosek do prokuratury w tej sprawie złożył również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

 

Ratusz deklaruje współpracę z policją

 

Po godz. 19 we wtorek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka przekazała, że dwie godziny wcześniej w miejskiej spółce MPWiK oraz Urzędzie Miasta zjawiła się policja. Na zlecenie prokuratury mundurowi wkroczyli do budynków i zaczęli zabezpieczać dokumenty.

 

"Deklarujemy pełną gotowość do współpracy. Mamy nadzieję, że organy ścigania z pełną starannością i w trosce o ustalenie prawdy przeanalizują zgromadzony materiał" - zapewniła Gałecka na Twitterze.

 

 

Od soboty ścieki wpływają do Wisły

 

O awarii kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" i prowadzonym w związku z tym zrzucie ścieków do Wisły prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował w sobotę.

 

ZOBACZ: WIOŚ rozpoczął kontrolę wz. z awarią oczyszczalni "Czajka"

 

Poprzednia awaria oczyszczalni "Czajka" - w efekcie, której nieczystości płynęły do rzeki - miała miejsce rok temu. Śledztwo w tej sprawie również prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie