Ulewne deszcze i lokalne podtopienia. Prognoza na poniedziałek

Polska
Ulewne deszcze i lokalne podtopienia. Prognoza na poniedziałek
Pixabay
Prognoza pogody na 31 sierpnia

Po burzowej niedzieli początek tygodnia przyniesie nam sporo opadów, porywisty wiatr i niskie temperatury, miejscami nie przekraczające 15 stopni. W niektórych regionach padać będzie tak obficie, że może dojść do podtopień.

W poniedziałek na zachodzie i północy kraju będzie się chmurzyć i padać. Deszcze będą miały charakter ciągły, a chwilami umiarkowane natężenie. Może spaść nawet powyżej 30 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, co oznacza ryzyko lokalnych podtopień dróg i zabudowań.

 

Na pozostałym obszarze kraju, mimo, że padać nie powinno, aurę również zdominują szare chmury, z powodu których będziemy mogli liczyć co najwyżej na większe przejaśnienia. Jedynie na południowym wschodzie pojawią się też rozpogodzenia.

 

ZOBACZ: Nawałnica od Łodzi przez Warszawę po Białystok. Czegoś takiego nie było od lat

 

Ostrzeżenia IMGW

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu do godzin popołudniowych dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

W prognozowanym okresie może spaść do 30 do 50 litrów deszczu na metr kwadratowy.

 

Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałek

 

Chłodno i wietrznie

 

Temperatura oscylować będzie w najcieplejszym momencie dnia w okolicach 20 stopni. Chłodniej będzie na północy, zaledwie 15-17 stopni, a cieplej na południowym wschodzie, gdzie termometry pokażą do 22-23 stopni.

 

Wiatr ponownie skręci i zacznie wiać z zachodu, chwilami porywiście, co dodatkowo obniży temperaturę odczuwalną. Jego porywy we wschodnich dzielnicach mogą dochodzić do 60 km/h.

 

Duży wzrost ciśnienia

 

Ciśnienie w samo południe wyniesie od 1005 hPa na północnym wschodzie do 1014 hPa na południu i południowym zachodzie. Między porankiem a wieczorem gwałtownie wzrośnie o 15 hPa.

 

ZOBACZ: 5 sytuacji podczas burzy, które mogą nas kosztować zdrowie, a nawet życie

 

Biomet z powodu opadów, silnego wiatru i zmian ciśnienia pozostanie niekorzystny, co osoby wrażliwe mogą odczuwać w postaci bólu głowy, senności i rozkojarzenia.

 

Wtorek chłodny i deszczowy

 

Pierwszy dzień września i zarazem nowego roku szkolnego zapowiada się pod znakiem jesiennej aury. Parasole przydadzą się na przeważającym obszarze kraju, jedynie poza regionami północnymi.

 

Będzie pochmurno, deszczowo i wietrznie. Temperatura sięgnie od 14-16 stopni w większości miejscowości do najwyżej 18-20 stopni na północnym zachodzie. Uprzedzamy, że z powodu wiatru i opadów odczuwalnie będzie zimniej niż wskażą to termometry. Warto się cieplej ubrać.

 

WIDEO: Prognoza pogody na poniedziałek

  

Łukasz Mielczarek/twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie