Ponad 500 nowych przypadków koronawirusa. Nie żyją kolejne osoby

Polska
Ponad 500 nowych przypadków koronawirusa. Nie żyją kolejne osoby
PAP/Grzegorz Michałowski
Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 67 372.

Mamy 502 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje 6 kolejnych osób. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 67 372. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarły 2039 osób.

Nowe zakażenia dotyczą województw: małopolskiego (79), śląskiego (77), mazowieckiego (75), pomorskiego (75), łódzkiego (32), podkarpackiego (32), wielkopolskiego (30), kujawsko-pomorskiego (20), lubelskiego (18), świętokrzyskiego (14), opolskiego (11), dolnośląskiego (10), zachodniopomorskiego (10), podlaskiego (9), lubuskiego (8) i warmińsko-mazurskiego (2).

 


Resort poinformował też o śmierci 6 kolejnych osób. To trzy kobiety i trzech mężczyzn w wieku od 72 do 92 lat.

 

 

Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 67 372. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarły 2039 osoby.

 

Wyzdrowiało ponad 46 tys. pacjentów

 

Do tej pory wyzdrowiało już 46 tys. 638 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 2 tys. 249 osób; pod respiratorem 83 chorych – poinformował resort

 

 

Nowa lista "żółtych" i "czerwonych" powiatów

 

W czwartek Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nową listę powiatów, w których pojawią się nowe obostrzenia. Na aktualnej liście jest 18 powiatów.

 

Do listy czerwonej zakwalifikowano 7 powiatów: nowotarski, Nowy Sącz, wieluński, pajęczański, lipski, kolski, łowicki

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Sobota, 29 sierpnia

 

Do listy żółtej zaliczono 11 powiatów: Kraków, rybnicki, kłobucki, tatrzański, limanowski, przemyski, żuromiński, kartuski, konecki, bartoszycki, nowosądecki.

 

Na liście ostrzeżeń znalazł się: Sopot oraz powiaty oleski, brzeski i myszkowski.

 

Zmiana w zasadach kwarantanny i izolacji

 

Według nowelizacji rozporządzenia opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji w czwartek późnym wieczorem lekarz osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 zwolnić może z izolacji po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

 

ZOBACZ: Kobieta mówiła, że ma koronawirusa. Pasażerowie uciekli z tramwaju

 

Dodatkowo też wykonanie testu na wykrycie koronawirusa nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia przez lekarza decyzji o zakończeniu izolacji.

 

"Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie SARSCoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

 

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny może w uzasadnionych przypadkach zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku kwarantanny.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie