Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/MATTEO CORNER

Mamy 502 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje 6 kolejnych osób. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w czwartek zostanie oficjalnie zaprezentowana strategia walki z drugą falą koronawirusa. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

Zapis relacji
Relacja zakończona

3082 zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji - podało w poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia. To znaczny spadek dziennego przyrostu w porównaniu z dwoma poprzednimi dniami, gdy resort informował o ponad 5 tys. nowych infekcji.

W sumie we Francji od początku pandemii zdiagnozowano 281 025 zakażeń koronawirusem.

Na 8 września został przesunięty termin rozpoczęcia roku szkolnego w jednej ze szkół podstawowych w Biskupcu – zdecydowały władze miasta.

Powodem jest wykrycie koronawirusa u członka rodziny pracownika tej szkoły.

W czwartek zostanie zaprezentowana strategia na jesień - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, mówiąc o zapowiadanej przez epidemiologów drugiej fali koronawirusa.

Wiceszef MZ powiedział, że jesienią możemy przekroczyć ponad tysiąc zakażeń dziennie.

W Hiszpanii nie słabnie epidemia koronawirusa. Pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem krajowe władze sanitarne zanotowały ponad 23,5 tys. nowych infekcji. Z kolei w Portugalii resort zdrowia potwierdził w tym czasie 938 zakażeń.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby odnotowano tylko dwa zgony z powodu Covid-19, ale potwierdzono 1406 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd. Dwa nowe zgony to jeden z najniższych dobowych bilansów od początku epidemii, choć po części wynika to z tego, iż dotyczy on weekendu. W sierpniu zdarzały się już jednak dni, w których liczba zgonów była taka sama lub nieznacznie wyższa.

 

Komisja Europejska zapowiedziała, że przeznaczy 400 mln euro w postaci gwarancji na kierowany przez Światową Organizacji Zdrowia (WHO) globalny program zakupu szczepionek przeciwko nowemu koronawirusowi. KE zdecydowała w poniedziałek o przystąpieniu do programu COVAX. Program jest kierowany przez: Global Alliance for Vaccines and Immunization (Gavi), Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) i WHO. Ma na celu przyspieszenie opracowania i produkcji szczepionek oraz zapewnienie sprawiedliwego i równego dostępu dla wszystkich krajów na świecie.

Łączny bilans zgonów wywołanych koronawirusem w Szwecji pomniejszono w poniedziałek o 13 i wynosi on 5808. Korekta ma związek z ujawnieniem błędów w statystykach w Regionie Skania, które były zawyżone względem ogólnokrajowego rejestru. W najbliższym czasie można się spodziewać kolejnych korekt. Dokładną analizę przyczyn zgonów na Covid-19 zapowiedział Region Oestergoetland. W tej części Szwecji według wstępnych szacunków u 15 proc. ofiar przyczyna śmierci była inna niż zakażenie SARS-CoV-2, a u 70 proc. koronawirus miał pośredni wpływ na śmierć. Podobna sytuacja jest również w Regionie Kronoberg, gdzie stwierdzono, że statystyki zgonów z powodu koronawirusa mogą być zawyżone o 14 proc.

 

Sąd Rejonowy w Suwałkach (Podlaskie) skazał na karę 100 zł grzywny ekspedientkę jednego ze sklepów w tym mieście, która odmówiła sprzedaży artykułów spożywczych klientce bez maseczki.

Były prezydent Indii Pranab Mukherjee, u którego trzy tygodnie temu wykryto obecność koronawirusa, zmarł w poniedziałek w szpitalu w wieku 85 lat - poinformował jego syn i biuro obecnego prezydenta kraju Rama Nath Kovinda.

Mukherjee miał pozytywny wynik testu na koronawirusa 10 sierpnia. Od tamtej pory przebywał w szpitalu, a lekarze stwierdzili u niego infekcję płuc. W ostatnich dniach znajdował się w śpiączce i był podłączony do respiratora.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Rudzie Śląskiej rozpoczną naukę w nowym roku szkolnym w trybie zdalnym – potwierdziło w poniedziałek Kuratorium Oświaty w Katowicach. Powodem jest potwierdzone zakażenie koronawirusem u jednego z nauczycieli.

Turyści zaludniający nadbałtyckie plaże mimo zagrożenia epidemicznego i straty finansowe w branży hotelarskiej, m.in. z powodu mniejszej liczby gości z zagranicy – to pierwsze podsumowanie sezonu wakacyjnego w dobie pandemii koronawirusa w Zachodniopomorskiem.

Turyści tłumnie wypoczywający m.in. na plaży w Międzyzdrojach – taki obraz wakacji królował w mediach, zarówno tradycyjnych, jak i społecznościowych, szczególnie w sierpniu, gdy temperatury w Zachodniopomorskiem przekraczały 30 st. Celsjusza. - Nieodpowiedzialność, brak rozsądku i negowanie tego, wśród czego wszyscy teraz żyjemy, czyli koronawirusa - podsumował zachowania wielu turystów ratownik medyczny Tomasz Kubiak, który pełni dyżury w Międzyzdrojach. Dodał, że znacznie utrudniało to pracę ratowników.

 

Mam nadzieję, że na przełomie września i października firmy turystyczne będą mogły zwracać środki turystom, którzy wykupili wycieczki przed pandemią - powiedziała w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Chodzi, jak mówiła dziennikarzom wicepremier Emilewicz, o Turystyczny Fundusz Zwrotów, który ma wesprzeć branżę turystyczną.

 

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii odnotowano względnie niską liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 26, lecz stosunkowo wysoką liczbę nowych ofiar śmiertelnych Covid-19; zmarło osiem osób - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia w Sofii.

Druga tura badań laboratoryjnych wykazała zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób z sanatorium w Ciechocinku. Łącznie COVID-19 wykryto u 33 z 301 przebadanych osób. Po dezynfekcji obiekt wróci do normalnego funkcjonowania i przyjmowane będą kolejne turnusy.

Od 1 do 20 września ponownie będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Kontrola graniczna przywrócona zostanie od wtorku na całej granicy Węgier, a cudzoziemcy nie będą mogli, z pewnymi wyjątkami, wjeżdżać na terytorium kraju. Dekrety rządowe tej treści, dotyczące pandemii koronawirusa, ukazały się w niedzielę w Monitorze Węgierskim.

Wysoki sezon turystyczny na Pomorzu zanotowaliśmy w sierpniu, dużym zainteresowaniem cieszyła się turystyka izolacji – poinformowała dyrektor departamentu turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku Marta Chełkowska.

W ostatnich dniach przybyły jedynie pojedyncze przypadki koronawirusa wśród górników, znacząco wzrosła natomiast liczba ozdrowieńców - wynika z informacji kopalń. Obecnie z COVID-19 zmaga się 443 górników - blisko dwie trzecie mniej niż 3,5 tygodnia temu, kiedy liczba zakażeń sięgała 1,3 tys.

193 pasażerów i członków załogi samolotu, który w zeszłym tygodniu odbył rejs z greckiej wyspy Zakynthos do Cardiff w Walii musi przejść 14-dniową kwarantannę, bo wśród uczestników lotu wykryto siedem przypadków koronawirusa - podały w poniedziałek brytyjskie media.

4993 przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu minionej doby - poinformował w poniedziałek sztab rządowy. Dobowy przyrost zakażeń od 16 sierpnia nie przekracza w kraju 5 tysięcy. Niemniej, rośnie piąty dzień z rzędu i zbliża się do tego progu.

Koronawirus w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ.

178 nowych zakażeń koroawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; zmarła też kolejna osoba chora na Covid-19, podnosząc liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby w kraju do 615 – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Na Ukrainie minionej doby potwierdzono 2141 zakażeń koronawirusem, 30 chorych na Covid-19 zmarło, a 380 osób wyzdrowiało - oświadczył w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 610 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI). Na Covid-19 zmarły trzy kolejne osoby.

Wydaje się, że szkoły są przygotowane na nowy rok szkolny – twierdzi w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Rodzice uczniów powinni złożyć oświadczenia z deklaracją, że w ciągu 15 dni przed wznowieniem lekcji ich dzieci nie miały kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem i nie były w krajach ryzyka - to nowa propozycja przed rozpoczęciem roku szkolnego we Włoszech.

O 510 wzrósł w niedzielę bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (JHU).

Tym samym od początku epidemii na Covid-19 zmarło w USA 183 045 osób. To o ponad 60 tys. więcej niż w drugim pod względem bilansu ofiar śmiertelnych kraju świata - Brazylii.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zanotowano 566 kolejnych zgonów z powodu koronawirusa i 16 158 nowych przypadków zakażenia - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Pandemia koronawirusa doprowadziła do nasilenia zaburzeń lękowych u Amerykanów. W pierwszym półroczu 2019 roku doświadczyło ich nieco ponad 8 proc. dorosłych, ale w lipcu br. już ponad 36 proc.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie