Burze nad Polską. Zginęła jedna osoba

Polska
Burze nad Polską. Zginęła jedna osoba
Czytelniczka Angelika
Strażacy w całym kraju w środę do godziny 19.30 odnotowali 2283 interwencje w związku z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych.

Do godziny 22 Państwowa Straż Pożarna w całym kraju przeprowadziła ponad 2,6 tys. interwencji w związku z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych - przekazał w środę późnym wieczorem mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP. W związku z burzami jedna osoba zginęła.

Jak poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski, strażacy w całym kraju w środę do godziny 22 odnotowali 2621 interwencji w związku z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych. - Najwięcej w woj. łódzkim (880), woj. mazowieckim (667) i woj. wielkopolskim (308) - wyliczył Kierzkowski.

 

Zaznaczył, że najczęściej strażacy usuwali wiatrołomy oraz udrażniali przepusty na drogach i szlakach komunikacyjnych. "Mamy również informacje o uszkodzeniach 17 budynków w woj. wielkopolskim, 10 w łódzkim, 7 na Mazowszu oraz 6 w woj. podkarpackim" - podał.

Dwie osoby poszkodowane, jedna zginęła

Przekazał również, że dwie osoby zostały poszkodowane, a jedna osoba zginęła. - Poszkodowane zostały osoby w Głogowie i w Warszawie. Niestety mamy też ofiarę śmiertelna w Pilicy w powiecie grójeckim na Mazowszu, gdzie gałąź spadła na mężczyznę. Mimo reanimacji zmarł - przekazał.

 

ZOBACZ: Burze z gradem, porywisty wiatr. RCB ostrzega mieszkańców centralnej i wschodniej Polski

 

- Na warszawskim Ursynowie przy ul. Zamiany drzewo przewróciło się na kobietę uniemożliwiając jej wydostanie się spod gałęzi - informował wcześniej polsatnews.pl asp. sztab. Łukasz Płaskociński.

 

Jak dodał, działania straży polegały na obcięciu gałęzi i wydostaniu poszkodowanej. Kobieta z ogólnymi potłuczeniami została przewieziona do szpitala.

 

Jak wcześniej informował z kolei zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował na Twitterze, że w środę do godziny 16.30 w związku z frontem burzowym bez prądu było około 101 tys. odbiorców. "Najwięcej w woj. łódzkim (91 tys.) oraz wielkopolskim (9,5 tys.)" - napisał. Świszcz dodał, że odnotowano także 8 uszkodzonych dachów w woj. wielkopolskim oraz po jednym w woj. kujawsko-pomorskim i łódzkim.

 

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#burza #ulewa #deszcz #wichura #wiatr

Post udostępniony przez Łódź (@vslodz)

 

ZOBACZ: Burze z gradem, porywisty wiatr. RCB ostrzega mieszkańców centralnej i wschodniej Polski

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Skarżysko Godzina 16 Fotograf: Konrad Pietrzyk #burza #skarżyskokamienna #tymżyjemiasto #dowiedzasiewszyscy #polecamy #zdjęcia #idzieburza #deszcz #ulewa #sierpień #spottedskarzysko

Post udostępniony przez SpottedSkarzysko.pl (@spottedskarzysko)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Burza w Lublinie ⛈ #burza #burzowapogoda #storm #stormingweather #stormblast #thunder #twilightofthethundergod #thor #allmightythor #voiceofoldgods ⛈ 🌩 🌧 ⚡🌬 ☔ 💧

Post udostępniony przez 👑 Adam Puszka 👑 (@adamwhiterex)

Burze w woj. lubelskim 

67 razy wyjeżdżali w środę strażacy w Lubelskiem w związku z burzami, które przechodzą przez region. Najwięcej interwencji dotyczyło usuwania połamanych drzew i konarów – poinformowała straż pożarna.

 

- Łącznie do godz. 17.30 strażacy interweniowali 67 razy w związku z burzami. W 12 miejscach pompowali wodę z zalanych pomieszczeń gospodarczych i piwnic. Najczęściej, bo 49 razy, chodziło o usuwanie drzew i konarów połamanych przez wichurę - powiedział rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie, st. asp. Tomasz Stachyra. Najczęściej straż interweniowała w powiatach: ryckim – 18 razy oraz w lubelskim i łukowskim – po 10 razy. - W Łukowie strażacy zabezpieczali uszkodzony przez wichurę dach na budynku. Wyjeżdżali też do ośmiu uszkodzonych linii energetycznych - dodał Stachyra.

 

ZOBACZ: Prognoza pogody na środę. Nadchodzi załamanie pogody: burze, grad, tornada

 

Burze przemieszczają się przez region w kierunku wschodnim. Burzowa pogoda ma utrzymywać się do późnego wieczora. IMGW wydał dla woj. lubelskiego w środę ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące burz z gradem. Przewiduje ono możliwość opadów deszczu lokalnie do 20 mm i porywów wiatru do 90 km/h, a incydentalnie nawet do 120 km/h.

 

PAP/Wojtek Jargiło

Ostrzeżenie dla kilkunastu województw 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i silnym wiatrem w woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

 

 

ZOBACZ: Podtopienia, zalane ulice i tysiące osób bez prądu. Burze nad Polską

 

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

ms/pgo PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie