Burze nad Polską. Premier: wszystkie służby w gotowości

Polska
Burze nad Polską. Premier: wszystkie służby w gotowości
PAP/Paweł Supernak
Premier podkreślił, że służby są w gotowości

Weekend upływa pod znakiem burz i nawałnic, z tego powodu prowadzimy działania specjalne, by być przygotowani na skutki żywiołu; wszystkie podległe służby są w pełnej gotowości i monitorują sytuację, by w razie potrzeby pomóc mieszkańcom - poinformował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił we wpisie na Facebooku, że obecny weekend upływa pod znakiem burz, wichur i nawałnic. "Z tego powodu prowadzimy działania specjalne, żeby być przygotowanymi na skutki żywiołu" - zaznaczył.

 

Poinformował, że rozmawiał w tej sprawie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. "Wszystkie podległe służby są w pełnej gotowości i od początku weekendu monitorują sytuację, aby w razie potrzeby pomóc mieszkańcom" - podkreślił szef rządu.

 

Obecny weekend upływa pod znakiem burz, wichur i nawałnic. Z tego powodu prowadzimy działania specjalne, żeby być...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Niedziela, 30 sierpnia 2020

 

"Bezpieczeństwo nas wszystkich wymaga ostrożności, ale także zaufania do tych, którzy niosą pomoc. Prosimy o rozwagę i ograniczenie poruszania się w otwartych przestrzeniach, gdy w Państwa okolicy jest niespokojnie. Uważajmy na siebie i na naszych bliskich" - zaapelował Mateusz Morawiecki.

 

Sztaby kryzysowe

 

"Z uwagi na prognozowane wystąpienie bardzo silnego wiatru i burz z gradem w niedzielę po południu wojewodowie w sześciu województwach zwołają posiedzenia sztabów kryzysowych" - poinformował z kolei wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak wskazał, administrację wspierają Wojska Obrony Terytorialnej.

 

ZOBACZ: Pogoda, 30 sierpnia. Gwałtowne burze, możliwe trąby powietrzne

 

Wiceminister wyjaśnił, że takie sztaby zbiorą się w województwach: śląskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, opolskim i małopolskim.

 

 

IMGW wydał w niedzielę dla dziewięciu województw alerty ostrzegające przed silnym deszczem, porywistym wiatrem i burzami z gradem. W niektórych regionach ostrzeżenia obowiązują od godz. 13 w niedzielę i potrwają do późnych godzin wieczornych.

 

- Mając na uwadze powyższe ostrzeżenia w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości brygad w pasie możliwych do wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Żołnierze brygad: śląskiej, małopolskiej, świętokrzyskiej, dwóch mazowieckich oraz łódzkiej od godz. 12 pozostają w 6-godzinnej gotowości do natychmiastowego stawiennictwa - zaznaczył rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak.

 

ZOBACZ: Ponad 4 tys. interwencji strażaków w weekend. Pomagali usuwać skutki burz i pożarów

 

Dodał ponadto, że w brygadach wielkopolskiej, lubelskiej, podkarpackiej, podlaskiej i dolnośląskiej podwyższona została gotowość pododdziałów logistycznych oraz obsług pomp, agregatów prądotwórczych i agregatów oświetleniowych. - Siły te będą utrzymywane w gotowości do wsparcia Państwowej Straży Pożarnej i innych zaangażowanych instytucji na wniosek wojewody - przekazał.

 

Żołnierze brygad objętych alertem powinni skorygować swoje plany, powiadomić pracodawców, sprawdzić środki łączności i przejrzeć wyposażenie. - Podobnie jak w poprzednich tego typu sytuacjach, ze stawiennictwa zwolnieni są druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osoby bezpośrednio dotknięte skutkami kataklizmu - wskazał rzecznik WOT. 

 

WIDEO: zobacz prognozę pogody

  

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie