Policja przerwała wielotysięczną demonstrację przeciwko restrykcjom. Powodem niezachowanie dystansu

Świat
Policja przerwała wielotysięczną demonstrację przeciwko restrykcjom. Powodem niezachowanie dystansu
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Berlińska policja przerwała demonstrację przeciwników restrykcji epidemicznych

Policja w Berlinie przerwała w sobotę demonstrację przeciwników restrykcji, wprowadzonych w związku w pandemią koronawirusa. 18-tysięczny tłum musiał zrezygnować z manifestacji z powodu nieprzestrzegania rygorów sanitarnych.

Demonstranci zebrali się przed południem przed Bramą Brandenburską. Ledwo jednak ruszyli, zostali zatrzymani przez kordon policji, która nakazała rozejść się do domów. "Pomimo wielokrotnych próśb ze strony policji nie był zachowany minimalny dystans społeczny. Dlatego nie było innej możliwości niż rozwiązanie demonstracji" - napisano w policyjnym komunikacie.

 

ZOBACZ: Kobieta mówiła, że ma koronawirusa. Pasażerowie uciekli z tramwaju

 

Berlińska policja w środę oficjalnie zakazała demonstracji przeciwników obostrzeń pandemicznych. "Trzeba się liczyć z tym, że uczestnicy będą łamali obowiązujące przepisy o ochronie przed zakażeniami" – mówił szef resortu spraw wewnętrznych niemieckiej stolicy Andreas Geisel. W piątek sąd administracyjny uchylił jednak tę decyzję, ale uczestnikom demonstracji postawił warunek zachowywania co najmniej 1,5-metrowego dystansu społecznego.

 

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

"Skończyć z dyktaturą koronawirusa"

 

Sobotnia demonstracja miała się odbyć pod hasłem "Święto wolności i pokoju”. Zgromadziła m.in. działaczy wypowiadających się przeciwko szczepieniom i sympatyków skrajnej prawicy. "Opór" - skandowano jeszcze przed rozwiązaniem demonstracji, a na plakatach widniały hasła: „Zatrzymać szaleństwo pandemii”, „Skończyć z dyktaturą koronawirusa”. Raz za razem tłum skandował: „Opór” i „My jesteśmy narodem”.

 

ZOBACZ: Tomasz Karolak wyproszony z Ikei. Odpowiada mu Szymon Majewski: wymyśliłem maseczkę bikini

 

Pojawiły się też transparenty nawołujące kanclerz Angelę Merkel do dymisji i przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Jak relacjonowała Deutsche Welle niektórzy demonstranci nieśli zdjęcia Merkel, wicekanclerza Olafa Scholza i ministra gospodarki Petera Altmaiera i premiera Bawarii Markusa Soedera, ubranych w więzienne stroje z napisem „Winny”.

 

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

 

 

Według zapowiedzi organizatorów w demonstracji miało wziąć udział 22 tys. osób. Władze miasta zmobilizowały na to wydarzenie 3 tys. policjantów, z czego 1000 w ramach wsparcia dla policji berlińskiej przyjechało z różnych krajów związkowych.

 

Wzrost zakażeń

 

W ostatnich tygodniach w Niemczech odnotowano wzrost liczby infekcji koronawirusem, a urzędnicy wyrazili zaniepokojenie, że protestujący mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 podczas wieców oraz podczas podróży z i do Berlina.

 

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

 

 

Niemcy były chwalone za sposób radzenia sobie z pandemią; wprowadzono tam znacznie mniej drastycznych ograniczeń niż w innych krajach europejskich. Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych epidemii, wynosząca 9 291, stanowi jedną czwartą zgonów na Covid-19 w Wielkiej Brytanii.

 

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie