Kolejne przypadki koronawirusa. Najwięcej w mazowieckim

Polska
Kolejne przypadki koronawirusa. Najwięcej w mazowieckim
Polsat News
Pierwszy przypadek koronawirusa odnotowano w Polsce 4 marca

Mamy 759 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Nie żyje 14 kolejnych osób. Liczba zakażeń wzrosła do 66 239. Od początku pandemii w Polsce zmarły 2032 osoby.

Nowe zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (140), małopolskiego (128), wielkopolskiego (96), śląskiego (95), pomorskiego (45), dolnośląskiego (44), podkarpackiego (42), łódzkiego (34), świętokrzyskiego (27), kujawsko-pomorskiego (23), podlaskiego (24), lubelskiego (16), warmińsko-mazurskiego (14), lubuskiego (12), zachodniopomorskiego (11) i opolskiego (8) - podał resort.

 

 

Zmarło 14 zakażonych osób. Najmłodsza ofiara to 49-letnia kobieta.

 

87 pacjentów pod respiratorem

 

Według najnowszych informacji, z powodu Covid-19 w szpitalach przebywa 2 237 osób. 87 pacjentów jest pod respiratorem. Kwarantanną objęto 100 845 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 817.

 

Do tej pory wyzdrowiało 45 536 osób.

 

 

Nowa lista "żółtych" i "czerwonych" powiatów

 

W czwartek Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nową listę powiatów, w których pojawią się nowe obostrzenia. Na aktualnej liście jest 18 powiatów.

 

Do listy czerwonej zakwalifikowano 7 powiatów: nowotarski, Nowy Sącz, wieluński, pajęczański, lipski, kolski, łowicki

 

ZOBACZ: "Żółte" i "czerwone" powiaty [LISTA]

 

Do listy żółtej zaliczono 11 powiatów: Kraków, rybnicki, kłobucki, tatrzański, limanowski, przemyski, żuromiński, kartuski, konecki, bartoszycki, nowosądecki.

 

Na liście ostrzeżeń znalazł się: Sopot oraz powiaty oleski, brzeski i myszkowski.

 

Zmiana w zasadach kwarantanny i izolacji

 

Według nowelizacji rozporządzenia opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji w czwartek późnym wieczorem lekarz osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 zwolnić może z izolacji po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

 

ZOBACZ: Rok szkolny wraca, brytyjscy eksperci uspokajają. "Dzieci mniej narażone na koronawirusa"

 

Dodatkowo też wykonanie testu na wykrycie koronawirusa nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia przez lekarza decyzji o zakończeniu izolacji.

 

"Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie SARSCoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

 

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny może w uzasadnionych przypadkach zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku kwarantanny.

prz/ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie