Wrocław: uliczny antykwariat. Internauci oddają książki dla pana Mariana

Polska
Wrocław: uliczny antykwariat. Internauci oddają książki dla pana Mariana
Facebook/ Anna Katarzyna Berczyńska
Jedna z mieszkanek Wrocławia zorganizowała zbiórkę książek dla ulicznego antykwariusza Pana Mariana

Wspiera uzależnionych i pomaga im wyjść z nałogu. Na co dzień, w centrum Wrocławia, sprzedaje książki, które rozkłada na chodniku. Historią pana Mariana zainteresowała się jedna z mieszkanek miasta. By pomóc mu zarobić na życie, zorganizowała w internecie zbiórkę książek. Akcja przeszła jej oczekiwania. Rozpoczęto nawet starania o lokum dla antykwariusza.

Mieszkańcy Wrocławia mogą spotkać pana Mariana na ulicy Oławskiej, niedaleko Galerii Dominikańskiej. To tam od 7 lat sprzedaje książki. Wiele pozycji schludnie układa na ziemi, dając przechodniom możliwość szerokiego wyboru tytułów.

 

ZOBACZ: Ostatnia szpiegowsko-polityczna książka Severskiego. O czym będzie "Nabór"?


Marzy o tym, by lektury ponownie sprzedawać we własnej księgarni. Mężczyzna w przeszłości miał taki lokal przy ulicy Świdnickiej. Jego życie to nie tylko książki. Pan Marian wspiera bowiem uzależnionych, motywuje ich do wyjścia z nałogu oraz wprowadzenia zmian.

 

"Mała zbiórka"


Losami antykwariusza zainteresowała się jedna z wrocławianek - Anna Berczyńska. Na Facebooku zamieściła post o "małej zbiórce" książek, które trafiłyby do ulicznego sprzedawcy.

 


"Pan Marian posiada tytuły niespotykane gdzie indziej, książki to jego życie, pasja i sposób zarobienia na chleb. Sama osobiście zgłosiłam się do przyjaciela naszego Wrocławskiego Bukinisty, ponieważ mam wiele książek, które z chęcią oddam w ręce osoby, która w ten sposób zarabia na życie. Ale pomyślałam, że pewnie jest wiele osób takich jak ja, którzy maja książki poupychane w kartonach, bo już fizycznie w domu nie ma na nie miejsca - i chciałaby zrobić taki mały gest, a dla kogoś olbrzymi krok" - czytamy.

 

ZOBACZ: Światowy Dzień Książki. Najnowszy raport potwierdza: czytamy więcej

 

Wrocławianie chcą pomagać


Zbiórka cieszy się dużym zainteresowaniem. Organizatorka otrzymuje wiele wiadomości od chcących włączyć się w akcję.

 

- Na pewno mamy już ponad 100 książek. Do Pana Mariana trafią w przyszłym tygodniu, póki jest jeszcze ciepło - mówiła polsatnews.pl Berczyńska.

 

Nagłośnieniem tematu zajęły się również lokalne media.

 

 

Własne lokum

 

Wrocławianie chcą, by pan Marian miał własne lokum, w którym, w bardziej komfortowych warunkach, mógłby sprzedawać książki. Starania o to u władz miasta rozpoczął portal "Wrocław i jesteś na bieżąco". Jak poinformowano na ich profilu w mediach społecznościowych, "Wrocław pracuje nad rozwiązaniem z lokum dla pana Mariana".

 

Aby przekazać książki ulicznemu antykwariuszowi należy, za pośrednictwem Facebooka, skontaktować się z Anną Berczyńską.

ac/msl/ polsatnews.pl, wroclaw.wyborcza.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie