Rysy - najwyższy polski szczyt urósł? Są nowe pomiary

Polska
Rysy - najwyższy polski szczyt urósł? Są nowe pomiary
Polsat News
Z badań, które zostały przeprowadzone przy pomocy lasera wynika, że najwyższy szczyt górski w Polsce trochę urósł

Najwyższy polski szczyt jest jeszcze wyższy? Zdaniem kartografa Michała Siwickiego Rysy mają prawie 2500 metrów, a nie, jak uczyliśmy się w szkołach, 2499. Specjalista opiera się na wynikach dokonanych niedawno nowych pomiarów - niektóre szczyty urosły, inne zmniejszyły się. Czy czeka nas zatem rewolucja na lekcjach geografii? O tym Anna Wachowska.

Słowo "prawie" w przypadku najwyższego, górskiego szczytu w Polsce - robi wielką różnicę, bo Rysy - jak widać na mapach - wciąż mają 2499 metrów.

 

Dźwigał kamienie na Rysy, by je podwyższyć

 

Jednak z badań, które zostały przeprowadzone przy pomocy lasera wynika, że najwyższy szczyt górski w Polsce trochę urósł - dokładnie o 30 cm. - Dwa uderzenia lasera wskazały na wysokość powyżej 2499,5, czyli w zaokrągleniu 2,5 tys. metrów - tłumaczy Michał Siwicki, kartograf. 

 

ZOBACZ: Weszli na Rysy w gumiakach, rękawicach roboczych z czekanami z drutu

 

Artysta, Adam Rzepecki - sam po raz pierwszy 34-lata temu dźwigał kamienie na Rysy, by je podwyższyć. Dziś - jego idée fixe - stała się faktem. - Dla mnie wygodniej jest nawet uwierzyć, że to dzięki mnie tak się stało - mówi. 

 

Wysokości zmieniły się też w przypadku innych miejsc, po analizie wyników laserowego skanowania terenu, którą przeprowadził kartograf.

 

- Połowa wartości poszła w dół, połowa w górę, no najciekawszym przykładem dla nas jest Kozia Przełęcz, świetnie znana wszystkim miłośnikom Orlej Perci, która jest niższa aż o 11 metrów - mówi Siwicki. 

 

WIDEO: materiał reporterki "Wydarzeń" Anny Wachowskiej

  

Rewolucji nie będzie

 

O ile w tym przypadku można spodziewać się dalszych badań, to w przypadku Rysów rewolucji nie będzie.

 

Przesądziły o tym pomiary zespołu badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Wykonaliśmy dokładne geodezyjne pomiary i potwierdziliśmy wysokość znaną z literatury, czyli 2499 metrów dla polskiego wierzchołka - mówi dr inż Stanisław Szombara.

 

ZOBACZ: Wspinał się na Rysy w adidasach. W nocy utknął pod szczytem


- W przypadku pomiarów geodezyjnych mówimy o dokładnościach rzędu dziesiątek części milimetra, a w przypadku skanningu laserowego mówimy, akurat dokładnie w tym przypadku do modelu terenu, który odpowiada fragmentowi ziemi o rozmiarach metr na metr - tłumaczy Marcin Bukowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

 

A to oznacza, że w podręcznikach geografii i na mapach - na razie wszystko zostaje po staremu.

pgo/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie