Zawieszenie broni na Ukrainie. Jest porozumienie między wojskiem i separatystami

Świat
Zawieszenie broni na Ukrainie. Jest porozumienie między wojskiem i separatystami
Reuters
W wyniku wieloletnich starć, wiele miast na wschodzie Ukrainy zamieniło się w gruzy. Na zdjęciu: zniszczenia po walkach w Sniżnym

Negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w środę porozumienie w sprawie całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami poczynając od poniedziałku 27 lipca - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Przełom (w negocjacjach) jest rezultatem skutecznych działań delegacji ukraińskiej, przy wsparciu naszych międzynarodowych partnerów w Berlinie i Paryżu" - głosi oświadczenie ukraińskiej głowy państwa.

 

Zełenski podkreślił, że całkowite i wszechstronne przerwanie ognia jest "warunkiem wstępnym" do realizacji porozumień z Mińska.

 

Mimo rozejmu, nadal giną ludzie

 

Trwające od 2014 r. walki między żołnierzami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

 

ZOBACZ: To może być krwawa niedziela

 

Intensywne walki ustały po zawarciu porozumienia rozejmowego w 2015 r. w stolicy Białorusi - Mińsku, ale wciąż dochodzi do sporadycznych starć, w których giną zarówno cywile jak i żołnierze ukraińscy oraz separatyści.

 

Zełenski, po zwycięstwie w wyborach i objęciu władzy w ub r., podejmował próby zakończenia konfliktu aranżując szereg wymian jeńców. Starcia trwały jednak nadal.

 

Stosunki między Ukrainą i Rosją pogorszyły się jeszcze bardziej po zajęciu przez Rosję Krymu w 2014 r.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie